لحظاتی پیش سید ابراهیم رئیسی از چگونگی ادامه روند عملیات لایروبی و علاج بخشی خلیج گرگان بازدید و دستور آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده را صادر کرد. 

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران در همان دقایق اولیه ورود به استان گلستان در فرودگاه بین المللی شهدای گرگان مورد استقبال آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان و علی محمد زنگانه، استاندار این استان قرار گرفت و سپس با بالگرد رهسپار جزیره آشوراده شد و فاز اول پروژه علاج بخشی و احیای خلیج گرگان را افتتاح و دستور آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده را به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر صادر کرد.

عملیات لایروبی خلیج گرگان با برداشت بالغ بر یک میلیون و ۴۲۰ هزار مترمکعب گل و لای اجرا شده است. قبل از اجرای عملیات علاج بخشی، شوری آب خلیج به ۴۸ میلی گرم در هزار افزایش یافته بود که بعد از احیا و بازگشایی کانال آشور، شوری آب به ۲۷ میلی گرم در هزار رسیده و ۲۱ میلی گرم در هزار از آن کاسته شده است.

آغاز اجرای طرح جزیره آشوراده با حضور رئیس جمهور

علاوه بر افتتاح فاز نخست پروژه علاج بخشی خلیج گرگان و افتتاح لایروبی کانال ارتباطی دریا و خلیج «آشوراده» و اسکله بندرترکمن، سایر پروژه های مرتبط با طرح جامع علاج بخشی خلیج گرگان شامل پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری «هفت سازه به ارزش ۷۵ میلیارد ریال، زهکشی اراضی کشاورزی در ۲۰۰۰ هکتار اراضی حوزه قره سو به ارزش ۴۲۰ میلیارد ریال و لایروبی رودخانه های حوزه قره سو به طول ۴۵ کیلومتر به ارزش ۱۲۵ میلیارد ریال» نیز همزمان با این پروژه مهم به بهره برداری رسید.

به گزارش ایسنا، در سفر نخست رئیس جمهور به استان گلستان که در اسفند ماه ۱۴۰۰ محقق شد، دستور شروع فوری عملیات اجرایی احیای خلیج گرگان صادر و دو هفته پس از دستور ویژه «سید ابراهیم رئیسی» عملیات لایروبی کانال های ارتباطی دریا و خلیج گرگان و پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی لایروبی کانال آشوراده، اسکله بندر ترکمن و مسیر اسکله تا جزیره با هزینه کرد اعتبار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال محقق شد.

در راستای اجرای عملیاتی پروژه لایروبی و احیای خلیج گرگان، پس از لایروبی کانال آشوراده به طول ۱۱ کیلومتر و آبگیری خلیج به عمق آب موجود در خلیج گرگان ۴۰ سانتی متر افزایش یافت و با پیشروی حدود ۴۰۰ متری آب به سمت ساحل به پهنه آبی خلیج گرگان ۳۰۰۰ هکتار اضافه شده و این اقدام خطر تولید ریزگرد و شوره زار را کاهش داده است.

آغاز اجرای طرح جزیره آشوراده با حضور رئیس جمهور

با بازگشایی کانال آشوراده و ورود آب دریا به خلیج گرگان، مسیر منتهی به اسکله‌های تجاری و تفریحی مرتفع شد و شناورهای سبک می‌توانند به راحتی از اسکله‌ها در مسیر جزیره آشوراده تردد داشته باشند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91151