به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد عبدالرضا فرجی راد در تحلیل خود از سفر رئیس‌جمهور به اندونزی اظهار داشت: اندونزی کشور مهمی در منطقه شرق آسیا است و در میان کشورهای مسلمان نیز پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان است.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است رشد و توسعه اندونزی بسیار سریع است و  براساس محاسبات جزو ۴ قدرت اقتصادی جهان خواهد شد. همچنین ظرفیت بسیاری در زمینه توسعه دارد، کشوری که روزی فقیر بود طی دو دهه اخیر توانسته به این سطح از پیشرفت برسد و وضع رفاه و معیشت مردم بهبود یابد، چقدر خوب است ما هم بتوانیم از این تجربیات استفاده کنیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان درباره گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و اندونزی نیز ابراز داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود، روابط اقتصادی و تجاری کشور هم می‌تواند گسترش یابد، اندونزی کالاهایی تولید می‌کند که ما می توانیم برخی از این کالاها را که برای ورود محدودیت داریم، استفاده می کنیم. همچنین اندونزی به دلیل تولیداتی که سال‌های اخیر داشته مصرف نفت آن افزایش یافته طبیعتا می تواند یکی از خریداران نفت ما باشد.

فرجی راد همچنین بیان کرد: به نظر می رسد بهبود روابط میان ایران و عربستان، بر سفر رئیس جمهور به اندونزی نیز تاثیر مثبت داشت،  کشورهای مسلمان و به ویژه اندونزی بعد از برقراری روابط ایران و عربستان با دست بازتری می‌توانند با ایران کار کنند، افرادی در داخل هیات حاکمه اندونزی وجود دارند به ویژه شخص وزیر خارجه این کشور که علاقه‌مند به گسترش روابط با ایران هستند.

وی با بیان این که اگر از سفر به اندونزی به درستی بهره‌برداری و برنامه ریزی شود می تواند گشایشی در روابط اقتصادی کشور باشد، گفت: ما با برخی از کشورهایی که ارتباط داشتیم بعد از قطع روابط ایران و عربستان، روابط مان با آن ها نیز کمرنگ شد که یکی از آن‌ها مالزی است که می‌توانیم دوباره این روابط را تقویت کنیم.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه درباره سیاست خارجی متوازن جمهوری اسلامی ایران در تقویت تعامل با همسایگان و کشورهای شرق آسیا علی رغم این که غرب تصور دارد ایران با محدودیت هایی مواجه است، گفت: برقراری روابط باید سیاستی داشته باشد و این سیاست یک مرکز ثقل دارد اگر رعایت شده و ما ملاحظه‌اش را داشته باشیم سایر موارد هم مثبت تلقی می‌شود، در واقع اگر امیدهایی که در برقراری روابط با حوزه خلیج فارس ایجاد شده را حفظ کرده و توسعه دهیم با سایر کشورها هم بهتر می توانیم کار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اما اگر این رابطه صدمه بخورد و یا در رقابت ژئوپلیتیک سنتی باشد، حذف یکدیگر دوباره به این روابط آسیب می‌زند، در همین راستا کشورهای جهان سوم و مسلمان به این نتیجه رسیده اند رابطه خوب ایران و عربستان ادامه می یابد.

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: مصر یکی از کشورهایی است که بعد از قطع روابط ایران و عربستان جرات نمی کرد با ایران ارتباط برقرار کند اما امروزه تلاش هایی را در برقراری ارتباط انجام می دهد. بنابراین باید دقت داشته باشیم این مرکز ثقل به هم نخورد.

فرجی راد همچنین اظهار داشت: طبیعتا آمریکا از این گشایش ایران در روابط با شرق دور، همسایگان، عربستان و… دلخور است، اگر چه نوعی ثبات در منطقه وجود دارد اما در  مجموع  زمانی که تحریم ها وجود دارد و آمریکا هم می خواهد به ایران فشار آورد، از این تحولات مثبت به نفع ایران خوشش نمی آید لذا  هر چه روابط را حفظ کرده و توسعه دهیم به ضرر سیاست های آمریکاست.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81392