به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  در پی اعلام حمله موشکی و پهپادی به دو کشتی اسرائیلی به نام‌های «Unity Explorer» و «Number Nine» در دریای سرخ از سوی سخنگوی ارتش یمن و گزارش‌ها درباره مورد حمله گرفتن یک کشتی انگلیسی در همین منطقه، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا در یک نشست خبری با تلاش برای مرتبط دانستن این حملات با ایران مدعی شد که «امکان آن، تماما، از سوی ایران فراهم شده است» که حامی انصارالله یمن هستند.

روزنامه نیویورک تایمز در  این باره گزارش داد: سالیوان درباره انصارالله یمن گفت «دست آن‌ها است که روی ماشه است. تسلیحات نیز از سوی ایران تامین می‌شود و ما بر این باوریم که ایران، در نهایت،‌ مسئول این (رخ‌داد) است.»

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت که واشنگتن «اقدام متناسب» را با رایزنی با متحدانش و «در زمان و مکانی که بخواهد» انجام خواهد داد.

مرکز فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه(سنتکام) نیز روز گذشته درباره حملات انجام گرفته در دریای سرخ مدعی شده بود: ما بر اساس دلایل زیادی بر این باور هستیم که امکان این حملات، در حالی که توسط حوثی‌ها در یمن (انصارالله یمن) انجام شده‌اند، به طور کامل توسط ایران فراهم می‌شود. ایالات متحده آمریکا تمامی پاسخ‌های مناسب را در هماهنگی کامل با متحدان و شرکای بین‌المللی خود در نظر خواهد گرفت.

نیروهای مسلح ارتش یمن از آغاز عملیات «طوفان الاقصی»، در راستای همبستگی با مقاومت فلسطین و در پاسخ به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه، حملات موشکی و پهپادی را علیه اهداف اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی و به خصوص شهر «ایلات» در جنوب آن انجام داده است.

ارتش یمن همچنین چندی پیش یک کشتی تجاری مرتبط با رژیم صهیونیستی با نام «گلکسی لیدر» را در دریای سرخ توقیف کرد.

افزون بر این، نیروهای مقاومت منطقه بیش از ۶۰ بار از زمان آغاز جنگ غزه در پاسخ به حمایت‌های تمام‌عیار واشنگتن از رژیم صهیونیستی، مواضع آمریکا را مورد هدف قرار داده‌اند.

آمریکا و دیگر حامیان رژیم صهیونیستی در تلاش‌اند انجام شدن این حملات و حملاتی مشابه موارد انجام شده در یکشنبه گذشته در دریای سرخ از سوی نیروهای مقاومت منطقه را به ایران مرتبط سازند.

این در حالی است که بنابر واکنش «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به این ادعا، «گروه‌های مقاومت در منطقه برای پاسخ به جنایات جنگی رژیم کودک‌کش صهیونیست، نه از ایران دستور می‌گیرند و نه ما دستورالعملی به آن‌ها ارائه می‌دهیم. آن‌ها نمایندگان ملت خود هستند و بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیرند. ادعاهای بی‌اساس ارسال پهپادهای ایرانی به یمن هم که سال‌هاست در محاصره است، از آن دست ادعاهای فرافکنانه‌ای است که در راستای سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های رژیم صهیونیستی است. آمریکا به جای اتهام‌زنی، رفتارهای بی‌ثبات‌کننده و حمایت از اقدامات جنون‌آمیز رژیم صهیونیستی راپایان ببخشد.»

سالیوان در بخش دیگری از نشست خبری‌اش همچنین گفت او فکر نمی‌کند تمامی این سه کشتی تجاری که روز یکشنبه در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند، ارتباطی با رژیم صهیونیستی داشته‌اند و وجود چنین ارتباطی نیز توجیهی برای حمله به آن‌ها محسوب نمی‌شود.

او مدعی شد که این سه کشتی به ۱۴ کشور مختلف مرتبط بودند و «این مسئله‌ای برای تمام جهان، برای تمامی کشورها است که برای حفظ اقتصاد خود بر تجارت دریایی متکی هستند.»

این مقام ارشد کاخ سفید همچنین گفت که واشنگتن «در حال مذاکره با دیگر کشورها درباره ایجاد نوعی کارگروه دریایی شامل کشتی‌های کشورهای شریک در کنار آمریکا به منظور ایجاد گذرگاهی امن برای کشتی‌ها در دریای سرخ است. این مذاکرات در حال حاضر در جریان هستند. هنوز چیزی برای اعلام رسمی وجود ندارد. اما این اقدام از بخش‌های اساسی پاسخی جامع به آن چیزی خواهد بود که اکنون شاهدش هستیم.»

او این ماموریت را با گروه‌های ضربت مشابهی در منطقه خلیج فارس مقایسه کرد که، طبق ادعای او،‌ پیشتر، هنگام «خصومت‌ورزی» نیروی دریایی ایران با دیگر کشتی‌ها و حمله دزدان دریایی به کشتی‌های خصوصی تشکیل شده بودند.

سالیوان در حالی حضور نظامی مداخله‌جویانه آمریکا در منطقه را «تامین‌کننده ثبات» آن می‌داند که «امنیت در منطقه یک مقوله یکپارچه و به هم پیوسته است» و ایران همواره تأکید کرده که این کشورهای منطقه هستند که می‌توانند با همکاری یکدیگر به عنوان صاحبان منطقه، امنیت منطقه را برای همدیگر و براساس منافع مشترک تامین کنند و تجارب سالیان گذشته نشان داده حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در آب‌های منطقه‌ای و گذرگاه‌ها مخل امنیت و ثبات در منطقه بوده است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90396