فرمانده نیروی دریایی ارتش در حاشیه اجلاس «آیونز» گفت: تلاش داریم حداکثر بهره‌برداری را از این نشست داشته باشیم و توان خود در حوزه برقراری امنیت در حوزه‌های اقیانوسی را به اعضا ارائه کنیم.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد آیونز ۲۵ عضو دارد و در سه کارگروه تعریف شده است که جمهوری اسلامی ایران ریاست دو کارگروه آن را بر عهده دارد. جمهوری اسلامی ایران و هندوستان فعال‌ترین اعضای آیونز هستند و مسئولیت مهم‌ترین کمیته این نهاد یعنی کمیته امنیت دریایی بر عهده ایران و هندوستان قرار دارد.

در نشست آیونز در بانکوک پرچم ریاست این نهاد از کشور فرانسه به تایلند واگذار می‌شود. در خلال برگزاری این نشست کارگروه‌ها باید گزارش فعالیت‌های خود را برای اعضای حاضر ارائه کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی، در حاشیه اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند (آیونز) که در بانکوک پایتخت تایلند برگزار شد، اظهار داشت: این نشست فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران است تا با استفاده از دیپلماسی دفاعی که وجود دارد تا از طریق ملاقات‌هایی که با فرماندهان نیروی دریایی و هیئت‌های حاضر در این نشست انجام می‌شود، توانمندی‌های خود را ارائه کند.

وی اظهار کرد: تلاش داریم حداکثر بهره‌برداری را از این نشست داشته باشیم و توان خود در حوزه برقراری امنیت در حوزه‌های اقیانوسی را به اعضا ارائه کنیم.

آیونز مخفف اجلاس نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اقیانوس‌های جهان است، این اجلاس در پی مسائل امنیتی که در سطح این اقیانوس ایجاد شد به پیشنهاد نیروی دریایی هند در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد، هدف از ایجاد این تشکل برقراری و ایجاد تعامل، همکاری و هم‌افزایی کشورهای حاشیه این اقیانوس بوده است. ارتقای امنیت دریایی، رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی دریایی، اقدامات بشردوستانه، مقابله با بلایای طبیعی و به اشتراک‌گذاری اطاعات بین نیروهای دریایی حوزه اقیانوس هند از اهداف مهم این تشکل است.

پیش از این نیز در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، کتاب تاکتیکی متناسب با استفاده در رزمایش‌ها و اقدامات مشترک میان کشورهای عضو آیونز، ویژه منطقه اقیانوس هند و حوزه‌های ژئوپلیتیکی دریایی جمهوری اسلامی ایران شامل خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و دریایی خزر برای نخستین بار در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تدوین و ابلاغ شد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91160