گزارش کمیسیون بهداشت درباره اقدامات دستگاه‌ها در توزیع دارو

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد زهرا شیخی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره ارزیابی اثر بخشی سیاست گذاری‌ها و اقدامات عملیاتی دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی در کشور گفت: اقتصاد سلامت الزامات خود را دارد؛ ما کم از مافیای دارو ضربه نخورده‌ایم. وزارت اقتصاد باید بحث‌های معیشتی مردم را درست کند نه اینکه پای خود را در کفش حوزه سلامت کرده و با مجوز دادن به پلتفرم‌ها امکان فعالیت را برای آنها ایجاد کند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با این توضیح که عرضه دارو الزامات خود را دارد، گفت: هنوز سامانه مطمئنی برای این موضوع وجود ندارد و نمی‌دانم چگونه می‌خواهند از حوزه اطلاعات سلامت مردم حفاظت کنند؟ گرانفروشی و کمبود دارو کافی نیست که عرصه دیگری برای کاسبان سلامت درست شده است؟ تنها دغدغه‌ای که وزارت اقتصاد بیان می‌کند دفاع چشم بسته از پلتفرم‌ها برای تسهیل دسترسی مردم به دارو است.  ما هم قبول داریم که باید دارو در دسترس مردم باشد اما به چه قیمتی این کار انجام می شود؟ آیا زیرساخت آن دیده شده است.

شیخی اضافه کرد: پلتفرم فقط می‌تواند در نقش یک پیک عمل کند. فرض کنیم تمام زیرساخت‌های آن فراهم شود و ضوابط را اجرا کند اما اگر خدای نکرده این سکوها یک داروی اشتباهی را به مریضی برسانند و اتفاقی برای آن بیمار بیفتد و منجر به فوت شود، سکو پاسخگو است؟

وی در پایان گفت: سازمان تامین اجتماعی و بیمه‌ها بدهی‌های زیادی به دانشگاه‌ها دارند که باید پرداخت شود چون وضعیت به جایی رسیده که عملا دانشگاه‌ها نمی توانند خدمات مناسبی ارائه کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91893