اوکراین قصد روسیه برای سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری در اراضی تحت اشغال روسیه در سال آینده میلادی را محکوم کرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  وزارت خارجه اوکراین گفت، هرگونه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اراضی تحت کنترل و اشغال روسیه بیهوده و پوچ است و وعده داد که اعزام هرگونه ناظر بین‌المللی برای نظارت بر این انتخابات در منطقه با مسئولیت و عواقب کیفری روبرو می‌شود.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که قاطعانه قصد روسیه برای برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری در اراضی تحت کنترل مسکو را محکوم کرده و کسانی را که در سازماندهی و انجام این انتخابات دست دارند، تحریم کنند.

قانونگذاران روسی روز ۱۷ مارس سال آتی میلادی را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور تعیین کرده‌اند. روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه کاندیداتوری خود را برای شرکت در این انتخابات اعلام کرد. وی مطمئن است که در این دوره هم پیروز می‌شود.

مقام‌های روسیه هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که آیا رای گیری را در مناطق دونتسک، لوهانسک، زاپوریژیا و خرسون اوکراین ترتیب دهند یا خیر. مسکو در سپتامبر ۲۰۲۲ این چهار منطقه اوکراین را تحت کنترل خود درآورده است.

“الا پامفیلووا”، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه گفته بود، ارتش روسیه، نیروهای امنیتی و فرمانداران منصوب شده توسط مسکو در این مناطق تحت کنترل به همراه مقام‌های انتخاباتی تا ۱۲ دسامبر در مورد “امکان برگزاری” انتخابات ریاست جمهوری در این مناطق تصمیم خواهند گرفت.

روسیه همچنین قصد دارد تا انتخابات ریاست جمهوری را در کریمه نیز برگزار کند که ۲۰۱۴ به روسیه ملحق شده است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90745