وزیر خارجه آمریکا که کشورش چند روز پیش قطعنامه آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت وتو کرد، به رژیم صهیونیستی تاکید کرد تا اقدامات بیشتری را برای حفاظت از جان غیرنظامیان در غزه انجام دهد.

به گزارش گروه بین الملل  آفتاب یزد  این درخواست از سوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح شده که تانک‌های رژیم صهیونیستی به سمت مرکز خان یونس واقع در جنوب غزه می‌روند.

به گزارش  خبرگزاری رویترز، اظهارات بلینکن دو روز پس از آن مطرح شده که آمریکا پیش نویس درخواست سازمان ملل برای آتش بس فوری بشردوستانه در غزه را وتو کرد. حالا بلینکن می‌گوید که رژیم صهیونیستی باید حفاظت از غیرنظامیان در غزه را در اولویت خود قرار دهد و مطمئن شود که کمک‌های بشردوستانه به دست نیازمندان واقعی در این باریکه می‌رسد!

وی در برنامه گفت‌وگویی با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: مساله مهم این است که مطمئن شویم در این عملیات نظامی جان غیرنظامیان حفظ می‌شود.

بلینکن ادامه داد: آمریکا به قدر کافی شاهد ارسال کمک‌های بشردوستانه و کمک به غیرنظامیان در غزه نیست. وقتی عملیات نظامی در غزه به پایان برسد، ما باید به تشکیل کشور فلسطینی برسیم.

وزیر امور خارجه آمریکا تایید کرد که واشنگتن در حال مذاکره با رژیم صهیونیستی درباره عملیات نظامی در غزه و مدت زمان آن است.

وی با رد درخواست‌ها برای آتش بس در غزه، خاطرنشان کرد: آتش بس در چنین موقعیتی با حماس که هنوز پابرجاست و با توجه به احتمال تکرار حملات هفتم اکتبر، مشکلات را تداوم می‌بخشد.

بلینکن مدعی شد:‌ این جنگ واقعا می‌تواند فردا پایان یابد. اگر حماس پشت غیرنظامیان پنهان نشود، اگر سلاح‌های خود را زمین بگذارد، اگر تسلیم شود، ممکن است همین فردا پایان یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین روزشنبه تاکید کرد که بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین، صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت.

بلینکن به خبرنگاران گفت: «زمانی که عملیات نظامی بزرگ (در غزه) به پایان برسد، باید صلحی قوی و بلندمدت برقرار کنیم و روی آن کار کنیم.»

مقام‌های بهداشت و درمان در غزه اعلام کردند که حدود ۱۸ هزار فلسطینی از زمان آغاز جنگ شهید و ۴۹ هزار و ۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. هزاران نفر نیز مفقود یا احتمالا کشته شده‌اند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90813