در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور در خصوص نحوه تامین مالی پروژه های بزرگ در راستای جهش تولید، برخی طرح های مستقر در سواحل مکران مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای تسریع در انجام و رفع موانع اجرایی آنها گرفته شد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمد مخبر در این جلسه که رئیس صندوق توسعه ملی و مدیران عامل برخی از بانکها نیز حضور داشتند، بر ضرورت اولویت قرار دادن طرح های نیمه تمام جهت جلب سرمایه گذاری و تکمیل پروژه ها تاکید کرد و از مدیران عامل بانکها خواست لیستی از پروژه های نیمه تمام خود را ارائه داده تا با جلب مشارکت سرمایه گذاران و بخش خصوصی بتوان در مدت زمان کوتاهتری ظرفیت های تولیدی کشور را افزایش داد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «رشد تولید، مهار تورم» و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص پیشرفت و توسعه سواحل مکران تصریح کرد: ساخت پتروپالایشگاه و حرکت به سمت صادرات محصولات پتروشیمی علاوه بر جلوگیری از خام فروشی به توسعه صنعت داخل و اشتغالزایی و همچنین ارزآوری کمک شایان توجهی می کند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: سرمایه گذاری بانکها و صندوق توسعه ملی در ساخت ابرپروژه ها و طرح های پیشران اقتصادی کشور به ویژه پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها از مهمترین برنامه ها و اقدامات دولت سیزدهم است.

در این جلسه پس از ارائه طرح ها و ابرپروژه های در حال اجرا در سواحل مکران، گزارشی از روند پیشرفت ۷ درصدی ساخت پتروپالایشگاه مروارید مکران ارائه و در خصوص نحوه تامین مالی برای تسریع در اتمام فاز اول این پروژه تصمیماتی اتخاذ شد.

گفتنی است عملیات اجرایی ابرپروژه پتروپالایشگاه مروارید مکران با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت سنگین و فوق سنگین و تولیدات محصولات بنزین، گازوئیل و سوخت کشتی و همچنین خوراک محصولات پتروشیمی با ظرفیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال در حال انجام است.

با اجرای این پروژه و با سرمایه گذاری در حدود ۹ میلیارد یورویی برای ۳۰۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82706