قائم مقام وزیر و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم از تمایل دو کشور ایران و عربستان برای برقرار اولین ارتباطات علمی و دانشگاهی خبر داد و گفت: به محض مستقر شدن سفیر ایران در عربستان، وزارت علوم اولین بخشی خواهد بود که برای برقراری تعاملات علمی با آن کشور تلاش خواهد کرد.

به گرارش گروه اجتماعی آفتاب یزد دکتر وحید حدادی اصل از برنامه وزارت علوم برای توسعه تعاملات علمی و دانشگاهی با کشورهای همسایه خبر داد و گفت: ما در وزارت علوم تلاش می کنیم برای سال جاری با کشورهای اطراف از جمله ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و برخی کشورهای دیگر همسایه ارتباطات علمی و دانشگاهی را توسعه دهیم و در این راستا نیز به زودی با وزیر علوم به کشور قزاقستان سفر خواهیم کرد.

رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، از برنامه وزارت علوم برای راه اندازی پایگاهی برای پارک ها و شرکت های فناور خبر داد و اظهار کرد: در این راستا آمادگی داریم در کشورهایی که تمایل داشته باشند و اعلام آمادگی کنند، پارک های فناوری راه اندازی کنیم؛ مثلاً کشور عراق این تمایل را نشان داد حتی وزیر علوم این کشور به این منظور به کشورمان سفر کرده بود و کشور عمان نیز علاقه مندی خود را اعلام کرده است. ضمن اینکه کشورهای اوراسیا نیز حرکت های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

دکتر حدادی از تمایل وزارت علوم برای برقراری تعاملات علمی و دانشگاهی با کشور عربستان خبر داد و گفت: ما علاقه مندی و تمایل خود را به منظور شکل‌گیری این ارتباطات به دولت اعلام کردیم و تاکید کردیم که اجازه بدهند وزارت علوم نیز یکی از گزینه‌های سفر به کشور عربستان باشد.

وی اظهار کرد: البته عربستان نیز برای شکل‌گیری این ارتباط علاقمند هستند و اگر سفیر دو کشور مستقر شدند و مطمئناً یکی از وزارتخانه هایی که در آن کشور حضور خواهند داشت که وزارت علوم است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به اهمیت شکل گیری تعاملات علمی بین دو کشور ایران و عربستان اشاره کرد و افزود: ما اعتقاد داریم یک کشور به خصوص از جنبه علمی نباید در انزوا باشد. اگرچه فشارهای کشورهای غربی و آمریکا نتوانسته است ما را در انزوای علمی قرار بدهد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: توسعه تعاملات علمی ما با کشورهای همسایه بسیار با اهمیت است و شکل گیری این ارتباط با عربستان نیز به دلیل مباحث نفتی، آبی و زیست‌محیطی آن کشور مهم است و ما می‌توانیم در این زمینه ها کمک کننده باشیم به همین جهت می توانیم تعاملات قوی علمی مختلف شکل دهیم. اگر چه ما در گذشته با این کشور تعاملات علمی نداشتیم اما در صورت برقراری ارتباط، در حوزه تبادلات استاد و دانشجو نیز ورود خواهیم کرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80324