رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه در نشست مشترک مجمع پارلمانی کشورهای عضو گروه بریکس حضور پیدا کرد.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد  ابراهیم رضائی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز گذشته (٢٢ فروردین) جهت شرکت در نشست مشترک مجمع پارلمانی کشورهای عضو گروه بریکس به مسکو پایتخت روسیه سفر کرد.

با توجه به عضویت کشورمان در گروه بریکس، این نشست به منظور تبادل اطلاعات و هماهنگی برنامه دهمین مجمع پارلمانی کشورهای عضو بریکس که در آینده نزدیک در روسیه برگزار خواهد شد، فعالیت خود را از امروز در شهر مسکو آغاز می‌کند.

ریاست دوره ای بریکس پس از آفریقای جنوبی در سال جاری به روسیه واگذار شد؛ در این نشست کشورهایی از جمله هند، مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، اتیوپی، برزیل، چین و دیگر کشورهای عضو در این گروه، شرکت خواهند کرد.

گروه بین‌المللی بریکس (BRICS) متشکل از پنج قدرت نوظهور اقتصادی برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی است که بi واسطه دارا بودن بیش از ۳۰ درصد از مساحت کره زمین، نیمی از جمعیت جهان و بیش از ۳۰ درصد از قدرت اقتصاد جهانی از ظرفیت بالایی برای تاثیرگذاری بر اقتصاد دنیا و اهمیت بسیاری در حوزه همکاری‌های فرامنطقه‌ای برخوردار است. از ژانویه سال ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۲) شش کشور جمهوری اسلامی ایران، آرژانتین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اتیوپی و مصر به عضویت کامل گروه بریکس درآمدند

https://aftabyazdonline.ir/?p=94304