رئیس دفتر امور تایوان در چین امروز (سه شنبه) از مردم این جزیره خواست تا روند اتحاد مجدد را ترویج دهند.

به گزارش  گروه بین الملل آفتاب یزد  سونگ تائو رئیس دفتر امور تایوان در پکن همچنین گفت: این یک تمایل و حس مشترک در میان مردم تایوان و چین است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، پیام این مقام ارشد دولت پکن در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴ و در پی اظهارات شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین منتشر شده‌است.

رئیس جمهوری چین در پیام خود به مناسبت سال نوی میلادی گفت، اتحاد مجدد چین و تایوان محتمل است.

رئیس دفتر امور تایوان در چین در ادامه پیام خود به مناسبت سال نوی میلادی که در وبگاه این دفتر منتشر شد، نوشت: چین در نهایت بار دیگر متحد می‌شود و این اتحاد مجدد محتمل است.

وی افزود: این تمایل و خواسته مشترک مردم تایوان و چین است. مردم تایوان باید روابط با پکن را به منظور بازگشت به مسیر اصلی تحول صلح آمیز و اشاعه روند اتحاد مجدد صلح آمیز در سرزمین اصلی چین ترویج دهند.

دولت تایپه ادعای حق حاکمیت چین را رد کرده اما حزب حاکم دموکراتیک مترقی این جزیره و حزب «کومینتانگ» به عنوان اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون تایوان می‌گویند، تنها مردم تایوان هستند که می‌توانند درباره آینده خود تصمیم گیری کنند.

این مقام مسئول دولت پکن در ادامه صحبت‌هایش گفت: چین به تایوان یک مدل از خودمختاری «یک کشور، دو سیستم» ارائه کرده اما هیچ یک از احزاب اصلی این جزیره از ایده حمایت نمی‌کنند.

رئیس دفتر امور تایوان در چین بار دیگر بر حمایت پکن از مدل «یک کشور، دو سیستم» تاکید و مخالفت خود را از استقلال رسمی تایوان یا مداخله در امور این جزیره توسط نیروهای خارجی اعلام کرد.

وی در پیام خود به انتخابات ۱۳ ژانویه تایوان اشاره‌ای نکرد.

چین به فشار نظامی در اطراف این جزیره ادامه داده، برخی از کاهش تعرفه‌های گمرکی را برای تایوان لغو کرده و حتی این جزیره را به اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر همزمان با نزدیک شدن به روز انتخابات تهدید کرده‌است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91588