رئیس کل دیوان محاسبات گفت: اگر تخلفی در کشور رخ دهد، دیوان محاسبات قاطعانه و محکم با آن برخورد خواهد کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  سیداحمدرضا دستغیب طی سخنانی در چهارمین مجمع معاونین اداری-مالی وزارتخانه ها، نهادها، موسسات و شرکت های دولتی که با حضور سید ابراهیم رئیسی و به همت دیوان محاسبات کشور برگزار شد، اظهار داشت: دیوان محاسبات کشور در رویکرد تحولی خود و در راستای تحقق منویات امام خامنه ای(مدظله العالی)، تحقق «شفافیت» و «انضباط مالی» را در دستور کار قرار داده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور، با بیان اینکه پیگیری سیاست پیشگیری از وقوع تخلفات در دستگاه ها، به عنوان اصلی ترین اولویت این نهاد نظارتی محسوب می شود، افزود: تلاش داریم تا توأم با بازبینی و بازنگری در فرآیندهای حسابرسی، چه از طریق اصلاح قوانین و چه به شیوه نظارت برخط و آموزش دهی، رسیدگی ها را به سطوح بالاتر ارتقا دهیم.

دستغیب با اشاره به اینکه نظارت های دیوان محاسبات بدون مداخله اجرایی است، بیان کرد: اگرچه دیوان محاسبات با توجه به تکالیف قانونی خود، «همه رسی» را در دستور کار داشته اما در راستای مردمی سازی اقتصاد، توجه به مقوله «مهم رسی» از بنیادی ترین سیاست ها در این نهاد نظارتی بشمار می آید.

وی، کارکنان دیوان محاسبات را «ناظران تخصصی هوشمند» دانست و تاکید کرد: یکی از اساسی ترین گام ها در مسیر اصلاح ساختار بودجه، این است که از تفریغ به تدوین بودجه برسیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور، درخصوص فلسفه برپایی اجلاس معاونین اداری-مالی نیز گفت: برقراری ارتباط و ایجاد مفاهمه و درک متقابل میان هیات های حسابرسی و مدیران مالی و اداری دستگاه های اجرایی، فرصتی بی نظیر است که در نهایت منجر به کاهش وقوع تخلفات در سطوح مختلف خواهد شد.

اشاره به ارزیابی مسئولیت پاسخگویی مدیران، بخش دیگری از صحبت های دستغیب بود و بیان کرد: به دنبال آن هستیم تا با ارائه آموزش های صیانت بخش به مدیران، گلوگاه های فساد را مسدود کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، وی در ادامه خاطرنشان کرد: تمامی راه های ارتباطی مدیران اداری-مالی دستگاه ها با کارشناسان دیوان محاسبات باز است و همه همکاران ما پاسخگوی سوالات و ابهامات در حوزه مالی هستند.

وی با تقدیر از رویکرد فسادستیز رئیس دولت سیزدهم، گفت: اگر تخلفی در کشور رخ دهد، دیوان محاسبات قاطعانه و محکم با آن برخورد خواهد کرد چراکه اراده آیت الله رئیسی هم بر این است که در مبارزه با فساد، نباید ذره ای سُستی و اهمال به خرج داد.

در این اجلاس که با حضور و سخنرانی سید ابراهیم رئیسی همراه بود، حاکم شرع، دادستان، معاونین فنی و حسابرسی و برخی دیگر مسئولان دیوان محاسبات کشور در کارگروه های تخصصی جداگانه راهکارهای مرتبط برای صیانت از مسئولان در جایگاه های مختلف اداری_مالی را ارئه کردند.

همچنین در این اجلاس از گزارش های خاص موضوعی تحلیلی دیوان محاسبات کشور که برای ارائه به تصمیم گیران اقتصادی در کشور تدوین شده بود رونمایی شد.

در پایان این اجلاس نیز از تمبر یادبود چهارمین مجمع معاونین اداری-مالی وزارتخانه ها، نهادها، موسسات و شرکت های دولتی پرده برداری شد.

بعد از برگزاری این نشست، حسابرسان دیوان محاسبات با حضور در میزهای تخصصی به سوالات و درخواست های مسئولان اداری_مالی دستگاه ها پاسخ دادند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91912