رئیس جمهور در مراسم روز دانشجو با بیان اینکه دانشجو فقط در روز دانشجو نباید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: دانشجو باید نسبت به اصلاح امور حساس باشد.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزدسید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد،‌ اظهار کرد: دانشگاه مرکز تولید علم است و به کشور قدرت می‌دهد،‌ کشورهای قدرتمند نیز با استفاده از همین ظرفیت دانشگاهی به ترقی کردند، نیروهای آموزش دیده،‌دانشمند،‌ نخبه و کسانی که هم تخصص و تعهد دارند می‌تواند در عرصه‌های مختلف تحول ایجاد کنند.

وی افزود: قدرت علمی پیشرفت و توسعه کشور است،‌قدرت علمی برای کشور یکی از مولفه‌های قدرت محسوب می شود و توانمندی کشور علم ودانش فناوری اهمیت دارد؛ آینده ایران را استفاده از  علم و دانش و تخصص و تعهد رقم خواهد زد ودانشگاه متکلف این مسئولیت مهم است.

دانشگاه تحول آفرین است

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه تحول آفرین است،‌ بیان کرد: دانشگاه اتاق فکر و اندیشه ورزی برای دولت است،‌ دانشگاه می‌تواند این تحول را رصد کند و مسیر را برای رسیدن به اهداف ترسیم کند.

رئیسی بیان کرد: دانشجو با تلاش و کوشش می تواند در مسائل جاری کشور مانند معظلات فرهنگی،‌اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی کشور نسبت به حل مسئله نقش مهمی را ایفا کند،‌دانشگاه به عنوان کانون فضیلت خواهی می‌تواند در ترویج  توجه به دیگران و دگرخواهی، اجرای قانون و عدالت،‌قانونمداری به دانشجویان نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی یک جنبش ضد استبداد و ضد استعمار است آنچه که پیشینیان آموختند این است که دانشجویی سیاسی و فعال جنبشی است که هم می‌تواند ضد استبداد داخلی و ضد استعمار خارجی باشد کما اینکه دانشجویان در طول این سال‌ها نقش‌هایی متعددی در جریان دفاع مقدس، ‌مدافعان حرم  داشتند و بر همین اساس بازخوانی این نقش برای بخش دانشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.

رئیسی عنوان کرد: دشمن با آگاهی از نقش دانشگاه در جامعه تلاش کرد نظم این نهاد آموزشی را برهم بریزد،‌ به همین دلیل سال گذشته با هدف‌گیری دانشگاه به دنبال اخلال در جریان کسب علم و معرفت بود. اما دانشجویان با آگاهی این توطئه دشمن را ناکام گذاشتند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه تمدن ساز است، گفت: دانشگاهی سیاسی است اما سیاسی‌کار نیست؛ به عبارت دیگر دانشجو نسبت به فضای سیاسی جامعه شناخت دارد و آماده ایفای نقش است. این دانشجو آگاه بازیچه و پیاده نظامی سیاسیون نخواهد بود.

دانشگاه سیاسی باید نسبت به مسائل جامعه حساس باشد

وی افزود: دانشگاه سیاسی باید نسبت به مسائل جامعه حساس باشد،‌ این حساسیت امری مبارک است. دانشجوپروری،‌ نخبه پروری،‌ ارائه چهره محقق و پژوهشگر از وظایف دانشگاه است که متاسفانه برخی از دانشگاه‌ها دچار مدرک گرایی شده است.

رئیس بیان کرد: دانشجویان نباید تنها در روز دانشجو مورد توجه قرار گیرند،‌ دانشجو به عنوان قشری پیشتاز و کسی که نسبت به جامعه و نیاز آن  شناخت دارد و آماده است در برای حل موضوعات اجتماعی و سیاسی کشور وارد عمل شود.

وی افزود: دانشجویان در جایگاه روشنفکری قرار دارند و که این جایگاه مستلزم داشتن نگاهی تیزبینانه و درک شرایط جامعه پیش از دیگران به منظور حق خواهی است.

رئیس جمهور تاکید کرد : با تاکید بر اینکه دوکار و دو ابر پروژه را دشمن دنبال کرد، بیان داشت: نخست منزوی کردن ایران در جهان بود. رصد کنید و ببینید شرایط در جهان و منطقه چگونه است، با توجه به تلاشی که جمهوری اسلامی در همکاری و ارتباط با کشورهای همسایه و مسلمان و همسو و حضور در مجامع بین‌المللی کرد، آیا امروز دشمن منزوی شده یا جمهوری اسلامی ایران؟ حقیقتا دشمن منزوی شده و ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه و جهان‌ می‌درخشد. روسای جمهور کشورها بارها اذعان داشتند که ایران را ابر قدرت در منطقه و کشوری مستقل می‌دانند و رسما می‌گویند که بنا دارند مسائل منطقه را با ایران حل کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: با وجود آنکه دشمن به دنبال ناامید کردن مردم ایران بود، اما امروز ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان داریم و صادرات این شرکت‌ها به مرز ۲ میلیارد دلار رسیده است. در تجارت منطقه طی ۴۰ سال گذشته رکورد زدیم.بیش از ۶ هزار کارگاه و کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل را در عرصه تولید فعال کردیم.دولت دنبال این است که در عرصه‌های مختلف فعالیت داشته باشد و در این جهت دشمن موفق نشد مردم را ناامید کنند.

مقاومت محاسبات دشمن در منطقه و جهان را به هم زد

آیت الله رئیسی با تاکید براینکه مقاومت با اقدامات خود در منطقه زیر میزی زده است که دشمنان گزینه‌های مختلفی بر روی آن‌چیده بودند، گفت: مقاومت محاسبات دشمن در منطقه و جهان را بهم زد. به تعبیر مقام معظم رهبری در منطقه دشمن خواست و نتوانست و ما خواستیم و توانستیم.

وی تصریح کرد: پروژه دیگر دشمن مایوس سازی مردم بود که باز هم شکست خوردند، می خواستند نوعی بن بست نمایی کنند غافل از اینکه در نظام و کشور بن بستی وجود ندارد. القا می‌کردند که مردم با این شرایط باید منتظر قحطی، تورم ۳ رقمی، قطعی آب آشامیدنی باشند اما زهی خیال باطل.

اجازه نخواهیم داد فساد در هیچ جایی از کشور لانه کند

رئیس جمهور با بیان اینکه زیاده خواهی، سوداگری، فساد موانع قابل توجهی پیش روی ماست، گفت: در دستگاه قضایی هم که بودم اعلام کردم که افراد سوداگر در عرصه‌های مختلف به دنبال این هستند که با فساد جیب خود را پر کنند و این موضوع حتی در زمان جنگ هم وجود داشت. از روز اول در دولت اعلام کردیم که حتما سر اژدهای هفت سر فساد را قطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد فساد در هیچ جایی از کشور لانه کند. هرجا که من فساد ببینم و دولتمردان ما در هر جایی از ادارت و سازمان‌ها فساد را ببینند موظف به برخورد با آن هستند.

وی با بیان اینکه در ایام انتخابات وعده دادم که رئیس دولت باید اولین مدعی فساد در کشور باشد و این در دولت سیزدهم‌ محقق شد، افزود: تمام کسانی که به نام دولت کار می‌کنند باید نسبت به فساد حساسیت داشته باشند.در گزارش اخیر فساد در واردات چای نخست دولت پیشقدم شد و شناسایی و پیگیری کرد و دست اندرکاران را عزل و پرونده را به دست دستگاه قضا سپرد.

آیت الله رئیسی یادآور شد: امروز ملت ایران با اقتدار اهداف خود را دنبال می‌کنند و کار در عرصه های مختلف پیش می‌رود. برخی به دنبال این بودند که بگویند اقتصاد کشور دچار فروپاشی خواهد شد اما امروز شاهدیم که قطار پیشرفت اقتصادی در عرصه‌های مختلف در کشور در حال حرکت است و این قطار پیشرفت با ریل‌گذاری که انجام شده هرگز دچار وقفه و کندی نخواهد شد

وی گفت: اراده مردم آن است که این قطار پیشرفت حرکت کند. موانع دشمن موجب کندی حرکت کشور نخواهد شد زیرا به سخن رهبر معظم انقلاب ایمان داریم و خسته و ناامید نخواهیم شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ۵۲ هزار هکتار زمین در سراسر کشور آماده برای واگذاری به متقاضیان داریم، گفت: در ابتدای دولت ۲۴۰ هزار مسکن مهر ناتمام وجود داشت.تا امروز ۱۰۷ هزار مسکن را تحویل متقاضیان دادیم و الباقی آن را هم تا اوایل سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

آیت الله رئیسی ادامه داد: مسکن وعده دولت است برخی در ده روز اول دولت می‌گفتند از وعده ۴ میلیون مسکن چه خبر! درحالی‌که هنوز دولت تشکیل نشده بود. رشد مسکن در کشور در سال‌های ۹۸، ۹۹ منفی ۱۵و ۱۳ درصد بود و امروز رشد منفی به رشد مثبت ۳.۲درصد رسیده است کمبود و نساختن مسکن در سنواتی که مغفول مانده بود باید جبران شود.دولت شجاعانه در این عرصه وارد شد.۱میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن در حال ساخت است.

رئیسی با بیان اینکه در اشتغال عقب نیستیم و آمار کاهش بیکاری را نشان می‌ده، افزود: اکنون نرخ بیکاری به طور متوسط ۷.۹ درصد است که در بعضی از استان‌ها این آمار ۵ یا ۶ درصد است و حتی برخی از استان‌ها به دنبال نیروی کار هستند. درباره اشتغال نیروهای تحصیلکرده نیز اقداماتی کردیم مانند آنچه در بخش صنعت انجام دادیم و ۵ هزار بورسیه صنعت داریم. درباره نخبگان تمام کسانی که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان هستند به عنوان هیات‌های علمی در حال جذب در دانشگاه‌های کشور هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: بدون تعارف می‌گویم یکی از شاخص‌های نخبگی را وطن دوستی می‌دانم. نخبگی اجازه می‌دهد که خدمت به کشور را رها کنید و به این بهانه که فلان جا مقداری بیشتر به من پول می‌دهد پس به آنجا بروم؟

آیت الله رئیسی گفت: در ۲۳ استان کشور مشکل بیکاری از وضعیت حاد خارج شده است.️ جذب دانشجو باید متناسب با نیازهای کشور باشد تا اشتغال آنها در آینده با مشکل مواجه نشود.

وی با بیان اینکه جلوه‌های خوبی از پیشرفت کار را شاهد هستیم، افزود:  به‌پیمان‌های خود با مردم و دانشجویان پایبند و مقید هستیم، رفع موانع را دنبال می‌کنیم. رشد اقتصادی در کشور در ده سال گذشته ۴دهم درصد بوده است، در برخی سال‌ها ۷ دهم درصد و برخی سال‌ها ۱.۵ درصد اما دولت سیزدهم در سال نخست فعالیت خود ۴درصد رشد اقتصادی داشته است و این رشد در سه ماهه اول ۱۴۰۲ به ۷ درصد رسیده است.جمله معروف ما می‌توانیم شعار دولت است. آینده پیش روی درخشان و امیدوار کننده است .

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۱میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد و سال قبل این عدد ۷ میلیون تن بود، ادامه داد: دو درصد افزایش تولید کالاهای اساسی در کشور را شاهد هستیم، این‌ نشان از برنامه دار بودن دولت است. کشت قراردادی در این دولت کلید خورده است. آبرسانی زیرسطحی در این دولت آغاز شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هروقت به این موضوع برسیم که یک مدیری در جایی ضرورت دارد تغییر کند، بدانید کوچکترین تأملی نخواهیم کرد و به سرعت او را جابجا خواهیم کرد. این ادعا نیست در این دو سال عمل کردیم در سطوح مختلف هر جا احساس کردیم کارآمدی او دچار آسیب شده او را جابجا کردیم. این موضوع برخلاف دولت‌های پیشین است که می‌گفتند فلان مسئول جزو فلان حزب، گروه و … است یا فلان شخص او را سفارش کرده است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90483