روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» نوشت، فشارهای افکار عمومی و امنیتی نتانیاهو را بر آن داشت تا با توافق آتش‌بس موقت در غزه موافقت کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  این روزنامه عبری امروز (پنجشنبه) در مقاله‌ای به قلم «ناحوم برنیاع» نوشت که فشار افکار عمومی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس را مجبور کرد تا با آتش‌بس موقت و قرارداد مبادله اسرا که قبلا آن را رد کرده بود، موافقت کند.

در این مقاله آمده است قراردادی که کابینه رژیم صهیونیستی تصویب آن را به بحث گذاشت یک هفته پیش با تفاوت اندکی روی میز بود و نتانیاهو در آن هنگام درباره تصویب یا رد آن تردید داشت اما نخست‌وزیر این رژیم روز سه شنبه تغییر موضع داد.

طبق نوشته یدیعوت آحارونوت، تردیدهای نتانیاهو نشان می‌دهد امری که او را به موافقت با آنچه پیش از این رد کرده است واداشت «فشار افکار عمومی، دیدار با خانواده های زندانیان در غزه و همچنین موضع ارتش، سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) و رئیس سازمان جاسوسی(موساد) است».

نویسنده این مقاله افزود، این نخستین بار در جنگ نیست که نتانیاهو رویکرد اعلامی خود را تغییر می‌دهد. او در ابتدا، آزادی اسرا را در راس اهداف جنگ قرار نداده بود، اما با افزایش فشارها، بیشتر و بیشتر دچار تردید و تغییر موضع شد تا اینکه اظهاراتش موضوع اسرا را نیز در بر گرفت.

نویسنده مقاله ادامه داد: هیچ کس در رهبری اختیار ندارد که برای پیشروی یک کیلومتر بیشتر اسرا را در غزه نگه دارد. بنابراین، هیچ گزینه دیگری جز موافقت با قرارداد پیشنهادی وجود نداشت.

بنا بر گزارش‌ها، قرار بود آتش‌بس موقت از صبح امروز (پنجشنبه) به منظور شروع تبادل اسرا آغاز شود، اما «تزاخی هانگبی» رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی از تعویق این توافق تا روز جمعه خبر داد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89721