سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، مسکو به اوکراین اجازه نخواهد داد به عنوان «کشور نازی» تهدیدی را هم برای روسیه و هم برای دیگر کشورها ایجاد کند.

به گزارش  گروه  بین الملل آفتاب یزد «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه طی مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که اهدافی نظیر «نازی‌زدایی» و «غیرنظامی‌سازی» اوکراین همانطور که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ابتدای عملیات نظامی در فوریه ۲۰۲۲ اعلام کرد، پابرجا می‌باشد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد، اتفاقاتی که بحران اوکراین را احاطه کرده، موجب شد تا روسیه نیاز بداند عملیات ویژه نظامی خود را در اوکراین آغاز کند.

وی تصریح کرد: از ابتدای این خصومت‌ها، نئونازی‌ها (اوکراینی‌ها) از جمعیت غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده و به طرز وحشیانه‌ای با زندانیان روسی در حین جنگ رفتار کرده‌اند. ما اجازه نخواهیم داد که یک کشور نازی در مرزهای ما حضور داشته باشد و بخواهد خطری برای روسیه و همسایه‌هایش ایجاد کند.

ماریا زاخارووا در پاسخ به سوالی مبنی بر حل‌وفصل درگیری کنونی میان روسیه-اوکراین بیان کرد: تنها راه برای رسیدن به صلحی بادوام، تحقق تمام مطالبات روسیه است. اوکراین باید موضعی خنثی در پیش بگیرد و به کشوری بی‌طرف بدل شود، این کشور باید غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی را انجام دهد، سرزمین‌های جدید روسیه را بپذیرد، حق و حقوق شهروندان روس‌زبان و اقلیت‌هایی را که در اوکراین زندگی می‌کنند، تضمین کند.

او مجددا تاکید کرد: روسیه آماده است تا این درگیری را از طریق دیپلماسی حل‌وفصل کند و مسکو هرگز از انجام چنین کاری خودداری نمی‌کند. با این حال، برای انجام چنین مذاکراتی، رژیم کی‌یف و حامیان غربی‌اش باید اقدامات عملی اتخاذ کنند و حسن‌نیت خود را نشان دهند. تاکنون هیچ کدام یک از آن‌ها چنین اراده سیاسی از خود نشان نداده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به چهار منطقه «زاپوریژیا، دونتسک، لوهانسک و خرسون» که بخشی از خاک اوکراین محسوب می‌شوند و در اواخر سال ۲۰۲۲ با برگزاری همه‌پرسی توسط نیروهای روسیه، به خاک این کشور ضمیمه شدند، گفت: یک راه‌حل جامع، پایدار و عادلانه برای درگیری اوکراین به عواملی بستگی دارد. غرب باید از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کند و در عین حال کی‌یف باید خصومت‌ها را متوقف کرده و نیروهایش را از مناطق روسی خارج کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90728