علی‌رغم روابط متشنج اخیر میان ارمنستان و روسیه، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان به روسیه سفر کرد و وعده داد که همکاری‌های خود را در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای حل‌وفصل موانع سیاسی بیشتر کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  ارمنستان در سال ۲۰۲۴ رئیس دوره‌ای اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد. این بلوک در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و کشورهایی نظیر بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان به همراه روسیه و ارمنستان عضو این اتحادیه هستند و جابجایی رایگان کالاها و خدمات را تشویق می‌کنند.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکول پاشینیان در سال گذشته میلادی به ائتلاف امنیتی تحت رهبری مسکو اجازه نداد تا رزمایش‌هایی را در ارمنستان برگزار کند.

روسیه هم‌چنین از پیوستن ارمنستان به اساسنامه رم عصبانی شد. دیوان کیفری بین‌المللی بر مبنای اساسنامه رم که اغلب به آن «معاهده رم» می‌گویند، بر مبنای دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) در ۱۷ ژوئیه ۱۹۹۸ در شهر رم ایتالیا تاسیس شد. نمایندگان حاضر در کنفرانس رم خواهان تشکیل دادگاه دائمی بین‌المللی بودند تا بتواند به «جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی» در نقاط گوناگون جهان از جمله «در روسیه» رسیدگی کند.

با این حال، پاشینیان روز دوشنبه در جلسه شورای عالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سن ‌پترزبورگ شرکت کرد.

وی طی این جلسه عنوان کرد: این اتحادیه و اصول‌های اقتصادی آن نباید با جاه‌طلبی‌های سیاسی همراه شوند. ارمنستان می‌کوشد تا از تمامی تلاش‌ها جهت سیاسی‌سازی یکپارچگی اوراسیا جلوگیری کند.

ارمنستان به شدت به تجارت روسیه وابسته است و میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است، اما روابط آنها در سال گذشته بدتر شد زیرا نیروهای حافظ صلح روسیه نتوانستند راه منتهی از ارمنستان به منطقه قره‌باغ را باز کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91339