دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: از مانورهای مشترک دریایی ایران و عمان و حتی قدرت‌های فرامطقه‌ای مثل چینی‌ها و روس‌ها در اقیانوس هند حمایت می‌کنیم.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با رئیس دانشگاه دفاع ملی سطلنتی عمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

صفوی در دیدار با احمد بن سالم باعمر رئیس دانشگاه دفاع ملی سلطنتی عمان گفت: روابط بیش از ۵۰ ساله بین سلطنت نشین عمان و کشور عزیزمان ایران، روابطی محکم، با ثبات و بر پایه برادری و حسن همجواری بوده است. این روابط از دوران سلطان قابوس پایه گذاری شده و در طول ۵۰ سال حکومت ایشان خصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی استمرار داشته و هم اکنون هم عالیجناب میثم بن طارق ال سعید همان مسیر صحیح را با جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی دنبال می‌کند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه کشور و ملت دوست و برادرمان عمان از یک فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله برخوردار است، یادآور شد: عمان ارتشی خوب و مردمی با فرهنگ و با اخلاق دارد. امیدوارم این سفر علمی و پژوهشی و ارتباط شما با دانشگاه عالی دفاع ملی و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در ارتقاء روابط همه‌جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و گردشگری بین دو کشور تاثیرگذار باشد.

سرلشکر صفوی با تأکید بر پیچیدگی مباحث دفاعی و امنیتی در شرایط فعلی منطقه و جهان تاکید کرد: حقیقت آن است که مباحث دفاع و امنیت در شرایط فعلی بسیار پیچیده شده و تاثیر سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، مباحث اقتصادی و تکنولوژی در دفاع و امنیت بیش از گذشته تاثیرگذار شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و کشور عمان بر اساس فهم مشترک از تهدیدات دفاعی و امنیتی و منافع مشترک می‌توانند روابط خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تأکید بر اینکه امنیت تنگه هرمز به دو کشور ایران و عمان ارتباط مستقیم دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران و سطلنت نشین عمان در دو طرف تنگه هرمز واقع شده.اند و امنیت تجارت جهانی در این منطقه حساس، به ما و شما بیش از همه بیگانگان فرامنطقه‌ای مرتبط می‌شود.

وی افزود: ما و شما می‌توانیم در زمینه‌های دفاعی، امنیتی و پیشرفت و آبادانی کشورها و ملت‌هایمان که دغدغه بزرگ مسئولان سیاسی دو کشور هست، با یکدیگر مشارکت، تعامل و همکاری داشته باشیم.

سرلشکر صفوی در ادامه اینگونه بازدیدها و جلسات را در ارتقاء فهم مشترک در سطوح راهبردی نخبگان دو کشور در بخش های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی و کمک به تصمیم سازی رهبران سیاسی دو کشور تأثیرگذار دانست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و کشور عمان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان می‌توانند در ایجاد امنیت و صلح پایدار در خلیج فارس و دریایی عمان روابطی نزدیک داشته باشند و بدون حضور نیروهای نظامی بیگانه، امنیت مشترک و صلح پایدار و پیشرفت را در هشت کشور حاشیه خلیج فارس و در دریای عمان با همکاری عمان و یمن برقرار کنند.

صفوی افزود: ما از مانورهای مشترک دریایی ایران و عمان و حتی قدرت‌های فرامطقه‌ای مثل چینی‌ها و روس‌ها در اقیانوس هند حمایت می‌کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش روابط گردشگری میان دو کشور تأکید کرد: ایران و عمان کشورهایی دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری منحصربفرد هستند که می‌تواند به عنوان پیشران رونق صنعت گردشگری بین دو کشور و دو ملت عمل کند.

وی با بیان اینکه سیاست همسایگی در دولت سیزدهم یک استراتژی قطعی و مورد حمایت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و رئیس جمهور است، گفت: پیشنهاد می‌کنم در کشور خودتان بررسی کنید که زمینه‌های قرارداد عدم تعرض یا عدم تخاصبین دو کشور وجود دارد یا خیر، این بالاترین سطح رابطه بین دو کشور محسوب می شود البته کشورهای ثالث شاید مانع باشند. قدرتهای خارجی ممکن است مانع باشند ولی ما دو کشور مستقل هستیم و می توانیم بر اساس منافع مشترک و امنیت مشترکدر خلیج فارس با هم این روابط را برقرار کنیم.

سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نسل کشی رژیم صهیونیستی تأکید کرد: ما باید نسبت به جنایت و نسل کشی صهیونیست‌ها اظهار تنفر و انزجار داشته باشیم. آنها واقعاً بیش از ۷۵ سال است کهدر حال کشتار مسلمانان هستند و در همین دو ماه گذشته حدود ۱۸ هزار نفر از جمله زنان و کودکان را به شهادت رساندند و دو میلیون نفر را آواره کردند. این جنایات اگر در کشورهای اروپای و آمریکایی نه علیه انسانها حتی علیه پرنده ها اتفاق می‌افتاد شاید دولتهای غربی و مجامع بین المللی واکنش بیشتری نشان می‌دادند.

وی تصریح کرد: ما صهیونیست‌ها را رفتنی می‌دانیم، رژیمصهیونیستی نمی‌تواند در این منطقه باقی بماند. من این‌ را از نظر عقلانی می‌گویم.آزادی قدس شریف کلید رمز وحدت ملت‌های اسلامی و عربی و دولت‌های عربی و اسلامی محسوب می‌شود.

احمد بن سالم باعمر رئیس دانشگاه دفاع ملی سلطنتی عمان  نیز ضمن قدردانی از میزبانی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: دیدار با سرلشکر صفوی با ارزش است دانست به خصوص اینکه ایشان در زمینه‌های علمی و پژوهشی و نظامی بسیار فعال هستند و این دیدار برای همکاری مشترک دو کشور مهم محسوب می شود.

احمد بن سالم باعمر در تشریح تاریخچه دانشگاه دفاع ملی سلطنتی عمان خاطرنشان ساخت: این دانشگاه از سال ۲۰۱۳ تاسیس شده و به اندیشه و مطالعات راهبردی بسیار اهمیت می‌دهد. این دانشگاه را می‌توان بالاترین و بزرگترین سطح آکادمیک در زمینه راهبردی نظامی کشور عمان معرفی کرد.

وی افزود: پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه دفاع ملی عمان از نخبگان و فرماندهان راهبردی لشکری و مدیران کشوری سلطنتی عمان هستند و آنها به این خاطر به دانشگاه دفاع ملی عمان می‌آیند که در این دانشگاه از لحاظ فکری پرورش پیدا کنند و در تصمیمات راهبردی که اتخاذ می‌کنند هم قدرت تصمیم گیری راهبردی و هم قدرت اجرای این تصمیمات را داشته باشند.

وی با تأکید بر روابط دوستانه میان دو کشور خاطرنشان ساخت: ارتباط عمان و ایران متمایز است و رابطه‌ای بسیار گرم است که هر روز در حال گسترش است.

هیئت اعزامی از کشور عمان در پاسخ به سفر ماه گذشته رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی جمهوری اسلامی ایران به این کشور، به سرپرستی احمدبن سالم باعمر وارد جمهوری اسلامی ایران شده و با برخی از مقامات نظامی کشور دیدار داشته است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91143