رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی مجلس کارساز و مفید بوده است، گفت: اقدامات سازمان انرژی اتمی براساس این قانون در حال انجام است.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  رییس سازمان انرژی اتمی در نشست با دانشجویان دانشگاه شاهد با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی مجلس کارساز و مفید بوده است، گفت: اقدامات سازمان انرژی اتمی براساس این قانون در حال انجام است.

وی با اشاره به تلاش دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت‌های کشور در زمینه هسته‌ای اظهار کرد: دشمنان از روش‌های مختلفی نظیر تحریم، خرابکاری و ترور استفاده کردند تا مانع پیشرفت صنعت هسته‌ای کشور شوند.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰ سال است که پرونده هسته‌ای ما باز شده و مذاکرات فراوانی هم انجام شده که حاصل آن در نهایت سند برجام شد.
اسلامی ادامه داد: در این زمینه حتی ایران پس از نهایی شدن سند برجام و پس از خروج آمریکا از آن، حُسن نیت خود را در عمل به تعهدات نشان داد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در این دوره هم دولتمردان جدید آمریکا تلاش کردند تا به برجام بازگردند و مذاکراتی را آغاز کردند که هم در این دولت و هم در دولت قبل مذاکراتی انجام شد اما روند مذاکرات از سال گذشته تاکنون با شیوه متفاوتی پیگیری شده است.

معاون رییس‌جمهور افزود: آن‌ها از راه‌های گوناگونی سعی کردند تا مانع کار ما شوند، چند مکان هم برای بازدید اعلام کردند که البته این مکان‌ها اصلا اتمی و سایت هسته‌ای نبوده و متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران نیست.

وی ادامه داد: این مکان‌ها ساخته و پرداخته سازمان‌های جاسوسی صهیونیست‌ها و منافقین است که گفتند در این مکان‌ها فعالیت هسته‌ای انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: این مساله در سطح شورای‌عالی امنیت ملی مطرح و گفته شد حالا که برای بازدید این چهار مکان اصرار دارند، بازدید انجام گیرد.

معاون رییس جمهور در ادامه گفت: یکی از آن‌ها در مریوان بود که یک معدن متروکه و دیگری جایی است که در آن آهن قراضه فروخته می‌شود. از این چهار مکان مطرح شده، پرونده دو مکان تا اسفند سال گذشته بسته شده و آژانس هم اعلام کرد که سوالی ندارد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: جالب است همین مورد دومی را که بستند، یک معدن متروکه‌ در آباده است که ۷۰ سال قبل روسیه در آنجا کار می‌کرده زیرا تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی معادن ما دست خارجی‌ها قرار داشت.

وی با بیان اینکه اتهامات بی پایه و اساس به این شیوه وقت فراوانی را از سازمان انرژی اتمی می‌گیرد، ادامه داد: تحقق تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به عنوان یکی از اهداف سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز شده و این مهم جزو برنامه‌های سازمان و در چارچوب تحقق اهداف این سند است.

اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به ما بگوید این کار را انجام دهیم یا خیر، گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ما براساس NPT و در چارچوب قوانین آژانس انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همه کشورهای دارای سایت هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند و ما نیز از این قائده مستثنی نیستیم. آژانس به‌طور مستمر و مرتب بر فعالیت ما طبق پادمان و NPT نظارت دارد و ما به صورت قانونی و حرفه‌ای این ارتباط را داریم.

وی اضافه کرد: اقدامات ما در سازمان انرژی اتمی ایران براساس قانون اقدام راهبردی انجام می‌شود.

** نصب سامانه‌های پرتودهی در قطب‌های تولید محصولات کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم

معاون رییس‌جمهور اظهار کرد: تا پایان دولت مردمی سیزدهم در هر یک از قطب‌های تولیدی محصولات کشاورزی در سطح کشور، حداقل یک دستگاه پرتودهی نصب و راه‌اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: در زمینه توسعه کاربرد پرتوها نیاز به اقدامات جدی و عملیاتی داریم که باید در مورد پرتودهی محصولات کشاورزی و مواد غذایی در کشور به شکل جهادی عمل کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه در این مسیر با ایجاد شبکه دانش‌بنیان، تولید دستگاه‌ها و سامانه‌های پرتودهی را آغاز کرده‌ایم، تصریح کرد: باید هر چه سریع‌تر فناوری پرتودهی برای بهبود زندگی مردم و در فرآیند کسب و کار و تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده فراگیر قرار گیرد.

وی در ادامه نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه شاهد گفت: رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد دانشجویان را پشتیبانی می‌کنیم.

اسلامی با بیان اینکه  امسال ۱۰۰ نفر از رتبه‌های برتر کنکور ۱۴۰۲ را در سازمان انرژی اتمی ایران بورسیه کرده‌ایم، تاکید کرد: در دفترچه کنکور ارشد نیز بورسیه دانشجویان گنجانده شده و سازمان انرژی اتمی ایران برای نخستین‌بار در دفترچه کنکور ارشد، بورسیه دانشجویان را درج کرده است

https://aftabyazdonline.ir/?p=90834