پس از بازدید چندی پیش معاون اول رئیس جمهور از حاشیه شهر مشهد، در جلسه ای با حضور مخبر مشکلات این مناطق و اقدامات انجام شده در حوزه های زیرساختی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت و در جهت بهبود وضعیت موجود تصمیماتی اتخاذ شد.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد  معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به تأکیدات صورت گرفته در خصوص حل مشکلات حاشیه شهر مشهد، تصریح کرد: در بازدید میدانی از این مناطق، مردم نگرانی ها و دغدغه هایی در خصوص آسیب های اجتماعی، کمبود امکانات شهری و رفاهی داشتند که با وجود اقدامات خوب شهرداری مشهد و استانداری خراسان رضوی در دو سال گذشته به نظر می رسد هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.
مخبر در این جلسه که استاندار خراسان رضوی، فرماندار و شهردار مشهد و همچنین سایر مسئولان و مقامات ارشد محلی حضور داشتند، خاطرنشان کرد: شهر مشهد یک کلانشهر و محل رجوع بسیاری از داخل و خارج از ایران است و بنابراین باید با یک نگاه ملی و ارائه اختیارات و اعتبارات لازم مشکلات حاشیه نشینی را در این شهر کاهش دهیم.
معاون اول ریس جمهور  با اشاره به اینکه دولت به ظرفیت اجرایی و توان مدیریتی مدیران استانی برای حل مسائل حاشیه شهر مشهد کاملا اعتقاد و باور دارد، افزود: باید با مسئولیت استاندار، فهرستی از اختیارات مورد نیاز برای حل مشکلات این بخش از شهر و تدوین سندی برای جلوگیری از گسترش این مناطق تهیه و ارائه شود.
وی تأکید کرد: آسیب شناسی برای جلوگیری از گسترش و ازدیاد حاشیه نشینی در شهر مشهد اهمیت اساسی دارد و باید در ادامه اجرای طرح تحول در حاشیه شهر مشهد مسکن، آب و فاضلاب و ساخت مدارس در اولویت قرار گیرد.
در این جلسه یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی ضعف کارکرد و عدم حضور دستگاه های حاکمیتی و همچنین زمین و مسکن ارزان را از مهمترین دلایل رشد حاشیه شهر مشهد برشمرد و گفت: علیرغم اقدامات متنوع در حوزه های بهداشتی و سلامت، ورزشی، اشتغالزایی، مسکن و فرهنگی این بخش از شهر مشهد با برخی معضلات طی سالهای گذشته روبرو بوده است که با عزم جدی مدیران استانی و اجرای هرچه سریع تر طرح تحول شاهد توسعه و پیشرفت این منطقه تا پایان دولت سیزدهم خواهیم بود.
شهردار مشهد نیز با بیان اینکه در دولت کنونی ۵۲ درصد بودجه عمرانی به حل مسائل حاشیه شهر مشهد اختصاص یافته ، ادامه داد: با رویکرد اعتمادسازی و مشارکت مردم پروژه های زودبازده بر حسب نیازهای محلی طراحی و اجرایی شده و تاکنون بیش از هزار پروژه با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومان تعریف شده است.
در ادامه این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حاشیه شهر مشهد شامل اجرای طرح تحول حاشیه شهر در قالب ۲۰۴ پروژه با اعتبار ۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱، اجرای پروژه های زودبازده با مشارکت مردم با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومان در دو سال گذشته، احداث ۴ ایستگاه آتش نشانی، آسفالت ۱۰,۵ میلیون مترمربع معابر و پیاده روسازی معابر به میزان ۸۰۰ هزار مترمربع، احداث و اصلاح ۱۳۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط برق، احداث ۷۵ کیلومتر شبکه آب شرب و ۶۸۱ کیلومتر شبکه فاضلاب ارائه شد.
از دیگر اقدامات انجام شده در حاشیه شهر مشهد می توان به اجرای ۸۶ پروژه مخابراتی، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی، ۵۳ پروژه در دست اجرا با ۲۳۸ کلاس درس، ساخت ۷۹ پروژه با ۴۳۱ کلاس درس، بیمارستان در حال احداث ۵۴۰ تختخوابی، ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر، اختصاص زمین به مساحت ۲۱ هکتار برای ساخت ۴۰۵۲ واحد مسکونی، احداث ۲۰ سالن ورزشی، ساماندهی کشفرود، احداث دو مجموعه ورزشی در ۷ بوستان مختص بانوان، احداث ۸ مرکز رویش برای توانمندسازی و آموزش و اشتغال سالانه ۵۰۰ نفر در حاشیه شهر مشهد اشاره کرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89727