دادستانان در برلین اعلام کردند که اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره هولوکاست در سال ۲۰۲۲ تحریک به نژادپرستی بود، اما به دلیل برخورداری وی از مصونیت دیپلماتیک امکان پیگرد قضایی وی وجود ندارد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  دادستانان در برلین اعلام کردند، هرچند که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سال ۲۰۲۲ در دیدار با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اظهاراتی نژادپرستانه ایراد کرد، اما به دلیل مصونیت دیپلماتیک عباس آن‌ها نمی‌توانند او را تحت پیگرد قضایی قرار دهند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس برلین اوت ۲۰۲۲ تحقیقاتی را براساس شکایت‌هایی که از عباس شده بود، آغاز کرد. در آلمان عباس را به نسبی‌سازی هولوکاست متهم کردند.

دفتر دادستان کل برلین در بیانیه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد: عباس مرتکب جنایت تحریک به نژادپرستی شد، اما از مصونیت برخوردار است و این مانعی در مسیر محاکمه اوست.

در این بیانیه ادعا شده‌است: عباس از مصونیت برخوردار است، اما اظهاراتش نقض واضح قوانین آلمان است. مقایسه‌ای که عباس انجام داد هیچ‌گونه پایه و اساس واقع بینانه و عملی ندارد. نمی‌توان وضعیت ملت فلسطین از زمان تأسیس اسرائیل را حتی با وضعیت مردم یهود در اروپا در سایه حکمرانی نازی‌ها مقایسه کرد و از اهمیت میزان جنایت‌هایی که در آن زمان رخ داد، کاست.

عباس سال ۲۰۲۲ در یک نشست خبری مشترک با اولاف شولتس در برلین گفت که از سال ۱۹۴۷ تا به امروز رژیم صهیونیستی ۵۰ مورد قتل عام در روستاها و شهرهای فلسطینی انجام داده‌است؛ ۵۰ مورد قتل عام و ۵۰ هولوکاست توسط ارتش این رژیم علیه فلسطینیان صورت گرفته‌است.

صدراعظم آلمان پس از این سخنان چهره خود را درهم کشید، اما پاسخی به آن نداد و جلسه مطبوعاتی بلافاصله خاتمه یافت.

شولتس سپس در توییتی به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و عبری نوشت:«از اظهارات توهین‌آمیز محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین منزجر شده‌ام. به ویژه برای ما آلمانی‌ها، هرگونه نسبی‌سازی هولوکاست، غیرقابل تحمل و غیرقابل قبول است و من هرگونه تلاش برای انکار جنایات هولوکاست را محکوم می‌کنم.»

وزارت خارجه آلمان در پاسخ به سوال روزنامه بیلد گفت که محمود عباس به دعوت دولت آلمان به این کشور سفر کرده، دارای مصونیت دیپلماتیک است و امکان پیگرد قضایی او وجود ندارد.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آن زمان هم اظهارات محمود عباس علیه این رژیم را نه تنها یک رسوایی اخلاقی، بلکه یک دروغ بی‌شرمانه خواند.

لاپید در توئیتی نوشت: «شش میلیون یهودی در هولوکاست به قتل رسیدند، از جمله یک و نیم میلیون کودک یهودی. تاریخ هرگز او را نخواهد بخشید.»

بعدا با افزایش انتقادها به محمود عباس، او با صدور بیانیه‌ای هولوکاست را فجیع‌ترین جنایت تاریخ بشر عصر جدید اعلام کرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90872