هیئتی از ارتش سودان و هیئتی از نیروهای واکنش سریع، برای مذاکره عازم جده شدند. عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا از آغاز مذاکرات مقدماتی میان نمایندگان نیروهای مسلح سودان و نمایندگان نیروهای واکنش سریع در جده طی امروز، شنبه استقبال کردند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از النشره، عربستان و آمریکا در بیانیه مشترکی از هر دو طرف خواستند که “در قبال مردم سودان احساس مسؤولیت کنند، به طور جدی در این گفت‌وگوها شرکت، نقشه راهی برای مذاکرات برای توقف عملیات نظامی ترسیم کرده و بر پایان دادن به درگیری‌ها و دور نگه داشتن مردم از رنج بیشتر و اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مناطق آسیب دیده تاکید کنند».

عربستان سعودی و ایالات متحده از تلاش‌های همه کشورها و سازمان‌هایی که حمایت خود را از برگزاری این گفت‌وگوها اعلام کرده‌اند، از جمله گروه چهارجانبه، اتحادیه عرب و سازوکار سه‌جانبه قدردانی کردند.

آنها همچنین خواستار “ادامه تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای مذاکرات گسترده با مشارکت همه طرف‌های سودانی” شدند.

در این راستا هیئت‌های ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع در این کشور برای آغاز مذاکرات فیمابین، عازم جده شدند.

به گزارش اسپوتنیک، قرار است مذاکرات بین دو طرف امروز، شنبه در جده برگزار شود.

یک منبع مسؤول در وزارت خارجه عربستان گفت که هیئت ارتش سودان از سه افسر و یک سفیر و هیئت نیروهای واکنش سریع از سه افسر تشکیل شده است.

حضور دو هیئت در جده در پاسخ به ابتکار آمریکا و عربستان برای حل درگیری در سودان انجام شده است.

به نقل از میدل ایست نیوز، پیش از این نیز وزرای خارجه عربستان و آمریکا آخرین تحولات سودان و ابتکار مشترک آمریکا و عربستان برای آرامش اوضاع در این کشور را بررسی کردند.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان تماسی تلفنی از سوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، دو طرف در این مکالمه، آخرین تحولات سودان را بررسی و بر اهمیت توقف تنش نظامی بین طرف‌های درگیری و پایان خشونت در این کشور تاکید کردند.

وزرای خارجه عربستان و آمریکا، آخرین تحولات ابتکار عربستان و آمریکا درخصوص میزبانی از نمایندگان طرف‌های درگیری در شهر جده را بررسی کردند.

روابط دوجانبه بین دو کشور و چشم اندازهای همکاری در زمینه‌های مختلف و مسائل دارای اهمیت مشترک از دیگر محورهای گفت‌وگوی طرفین بود.

سودان طی هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای ارتش این کشور به فرماندهی عبدالفتاح البرهان، و نیروهای واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو است.

به گفته شاهدان به خبرگزاری فرانسه، برای بیست و یکمین روز متوالی، حملات هوایی و انفجارها در تعدادی از محله‌های خارطوم، به ویژه در مجاورت فرودگاه، به رغم وعده آتش بس ادامه داشته است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80121