رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر اجرای طرح طبیعت‌گردی در آشوراده گفت: امیدوارم فاز دوم کار که طرح ‌طبیعت‌گردی آشوراده است نیز با رعایت تمام الزامات محیط زیستی که مدنظر ماست، پیش از سفر رییس جمهور محترم انجام شود تا این طرح به دست ایشان افتتاح شود.

به گزارش گروه اجتماعی آفتاب یزد  علی سلاجقه در نشست بررسی مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان گلستان (لایروبی کانال آشوراده و طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده) با حضور علی‌محمد زنگانه – استاندار گلستان – و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست در محل این سازمان برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به استاندار گلستان اظهارکرد: رییس جمهوری در سفر خود در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ دستوراتی درخصوص احیای خلیج گرگان و طرح طبیعت‌گردی آشوراده داد. خوشبختانه در راستای این دستورات رهاسازی آب دریا به سمت خلیج از طریق لایروبی کانال آشوراده با تلاش‌های استاندار محترم و سایر دستگاه‌ها اتفاق افتاد که رییس جمهوری از این اتفاق ابراز رضایت کردند. در اینجا جا دارد، از آقای رستم قاسمی  –  وزیر وقت راه و شهرسازی – که در این زمینه کمک کردند، نیز یاد کنیم.

وی با اشاره به کاهش تراز آب خزر گفت: امیدوارم تراز آب خزر به نحوی نباشد که این جریان برعکس شود اما اگر این اتفاق بیفتد هم می‌شود با گشایشی که اتفاق افتاده و آب رها شده، با راهکارهایی از اینکه جریان آب برگردد، جلوگیری کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مصوبه دوم سفر رییس جمهوری به استان گلستان گفت: امیدوارم فاز دوم کار که طرح ‌طبیعت‌گردی آشوراده است نیز با رعایت تمام الزامات محیط زیستی که مدنظر ماست، پیش از سفر رییس جمهور  انجام شود تا این طرح به دست ایشان افتتاح شود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به نگرانی‌هایی که در بحث طرح گردشگری آشوراده وجود داشت، گفت: برای کاهش نگرانی‌ها و به این جهت که خیال مردم راحت شود، صندوق ملی محیط زیست به این طرح ورود کرد تا مردم بدانند که محیط زیست پیگیر اجرای مسئله با رعایت تمام الزامات است.

در ادامه این دیدار، علی محمد زنگانه – استاندار گلستان – اظهار کرد: از حمایت‌های سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای این برنامه تشکر می‌کنم. خوشبختانه بخش قابل توجهی از ۱۶ برنامه‌ای که قرار بود برای احیای خلیج گرگان انجام شود، صورت پذیرفته است و سایر اقدامات نیاز به همکاری‌های بین دستگاهی با حضور وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و … دارد.

وی تاکید کرد: ما همه همت خود را انجام دادیم تا آب در این تالاب‌ها جاری شود. این مطالبه هشت سال طول کشیده و ۸۰۰۰ صفحه مطالعات پشت آن بوده است.

استاندار گلستان با بیان اینکه شرایط خلیج گرگان ابرچالشی بود که ممکن بود در سال ۱۴۰۳ با ۱۴۰۴ به طور کامل خشک شود، گفت: در لایروبی رودخانه‌های منتهی به خلیج نیز گام برداشتیم و تاکنون۱۶۰ کیلومتر لایروبی انجام شده است.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با بیان اینکه این لایروبی در جهت دستور طبیعت‌گردی رییس جمهور نیز بوده است، تصریح کرد: ما در این مسیر از اسکله تا جزیره آشوراده را لایروبی کردیم. در همین راستا پهنه‌ای که در کنار بندر ترکمن افتاده بود را در اختیار گرفتیم و یک اسکله تخصصی گردشگری در آنجا احداث کردیم که الان با بالا آمدن سطح آب از ۲۵ سانتی‌متر رد شده است

https://aftabyazdonline.ir/?p=90037