ونزوئلا از تصمیم خود برای استقرار هزاران سرباز در شرق این کشور تا زمانی خبر داد که ناو انگلیسی اعزام شده به گویان آب‌های منطقه را ترک کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا در ویدیویی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد در میان چند تن از افسران نظامی روبه‌روی نقشه ونزوئلا و گویان ظاهر شد.

پادرینو اظهار کرد، این نیروها در حال «حفاظت از حاکمیت ملی ما هستند.»

او گفت: «نیروهای مسلح ونزوئلا نه فقط در شرق کشور بلکه در کل منطقه مستقر شده‌اند. این نیروها تا زمانی که این کشتی امپریالیستی انگلیسی آب‌های مورد مناقشه میان ونزوئلا و گویان را ترک کند در آنجا خواهند ماند.»

وزارت دفاع ونزوئلا به آسوشیتدپرس تایید کرد، این ویدیو در یک پایگاه نظامی در شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا ساخته شده‌است.

ویدیوی مذکور در پی چند هفته تنش بین دو کشور بر سر ادعای ونزوئلا بر یک منطقه غنی از نفت و منابع معدنی موسوم به اسکیبو منتشر می‌شود. فعالیت‌های مربوط به این منطقه نزدیک به یک میلیارد دلار در سال برای این کشور فقیر با جمعیت حدودا ۸۰۰ هزار نفر که در نیمه نخست سال جاری میلادی اقتصادش حدود ۶۰ درصد رشد پیدا کرد، درآمد ایجاد می‌کند.

ونزوئلا استدلال کرده که در گذشته زمانی که آمریکا و اروپایی‌ها مرز را در منطقه تعیین کردند با فریب، از این منطقه کنار گذاشته شده‌است.

گویان که برای بالغ بر چند دهه این منطقه را کنترل کرده، می‌گوید توافق اولیه مربوط به آن به لحاظ قانونی الزام آور بوده و دیوان دادگستری بین‌المللی در هلند باید درباره این مناقشه تصمیم بگیرد.

این مناقشه یک قرنی اخیرا در پی کشف نفت در گویان بار دیگر بالا گرفت. ونزوئلا پیش از این اعلام کرد شهروندانش در یک همه پرسی در سوم دسامبر به نفع ادعای کاراکس بر منطقه اسکیبو، منطقه‌ای که دو سوم گویان را تشکیل می‌دهد، رای داده‌اند.

رهبران گویان و ونزوئلا اخیرا در یک نشست پرالتهاب متعهد شدند که هیچ یک از طرف‌ها از تهدید یا زور علیه دیگری استفاده نکند. اما آنها نتوانستند بر سر رسیدگی به مناقشه خود توافق حاصل کنند.

تنش‌ها بین گویان و ونزوئلا همچنین با ورود ناو انگلیسی اچ.ام.اس ترنت در روز جمعه به گویان بار دیگر افزایش پیدا کرد. مقام‌های گویان گفتند این ناو در عملیات مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در حوزه کارائیب در نزدیکی گویان شرکت کرده‌است.

مادورو اظهار کرد، استقرار این ناو انگلیسی ناقض توافق متزلزل بین ونزوئلا و گویان بوده و حضور این ناو را تهدیدی برای کشورش خواند. مادورو در پاسخ به ارتش ونزوئلا دستور داد مانورهای نظامی در نزدیکی این منطقه مورد مناقشه برگزار کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91527