وزیر کشور روز سه‌شنبه با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری به صورت برخط به برخی تماس‌های مردمی پاسخ داد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد و به نقل از وزارت کشور، احمد وحیدی در پاسخگویی برخط هیات دولت به تماس‌های تلفنی شهروندان در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری حاضر شد و پاسخگوی طرح، نظرات، ایده‌ها، شکایت‌ها و درخواست‌های مردم در حوزه مأموریتی وزارت کشور بود.
وزیر کشور در این برنامه به تماس های تلفنی ۱۵ شهروند از استانهایی همچون خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمان و تهران به تفصیل پاسخ داد و درخواست های آنها را برای بررسی و پیگیری به معاونت های مربوطه در وزارت کشور ارجاع داد.
مشکل اتباع خارجی غیرقانونی، اختلاف قوانین درباره ساخت و سازهای خارج از حریم شهری، مترو و فاضلاب اهواز، تقسیمات کشوری، جایگاه اداری دهیاران، مجوز برای تشکل مردمی و ورزشی، همکاری جامعه مردمی در برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین و بازارچه مرزی از جمله مسایلی بود که در این گفت وگوی بی واسطه وحیدی با مردم مطرح شد.
انسداد مرز با افغانستان
وزیر کشور در پاسخ به مساله اتباع خارجی در کشور گفت: برای ساماندهی بهتر امور مربوط به این موضوع، سازمان مهاجران در وزارت کشور تشکیل خواهد شد که لایحه آن در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.
وحیدی خاطرنشان کرد: با تشکیل این سازمان، امور اتباع خارجی با قوت پیگیری می شود و ساماندهی و انسداد مرزها هم بهتر انجام خواهد شد.
وی راهکار اساسی ممانعت از ورود غیر مجاز اتباع خارجی مرزهای شرقی را انسداد کامل مرز برشمرد و اظهار کرد: این مساله در برنامه دولت سیزدهم قرار دارد و منابع آن هم پیش بینی شده است.
وزیر کشور با تأکید بر اینکه بسیاری از مهاجران افغان، مردمان نجیبی هستند، خاطرنشان کرد: برخی از اخبار با هدف ایجاد تنش بین ملت ایران و افغانستان منتشر می شود.
وحیدی تاکید کرد: از دست های پیدا و پنهان دشمن در این زمینه نباید غافل شد. برخی از خبرهایی که در ارتباط با مهاجران افغان منتشر می شود، واقعیت ندارد.
اتباع خارجی حق داشتن اموال غیرمنقول ندارند
وزیر کشور درباره امکان مالکیت اموال غیرمنقول از سوی اتباع خارجی هم گفت: تبعه خارجی نباید مالکیت اموال غیر منقول را داشته باشد. اسناد قولنامه ای از نظر مراجع قانونی و قضایی موضوعیتی ندارد.
وحیدی همچنین درخواست دو تن از شهروندان را به تشکیل جلسه ای با معاون عمرانی خود موکول کرد و یکی از آنها را هم به دفتر خود احاله داد تا به سرعت تشکیل جلسه دهند.
 تکمیل متروی اهواز در دستور کار است
وزیر کشور در پاسخ به درخواست شهروندی از اهواز در زمینه تکمیل متروی این شهر نیز گفت: اختلافی با شرکت پیمانکار وجود دارد که منتظر حکم قضایی هستیم.
وحیدی با بیان اینکه متروی اهواز در کوتاه مدت تاثیر به سزایی در کاهش ترافیک نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: در صورت اخذ نظر دادگاه، کار احداث مترو از سر گرفته خواهد شد.
وی همچنین از بهبود شرایط فاضلاب اهواز خبر داد و گفت: با تکمیل طرح‌های در دست اقدام، باقی‌مانده مشکلات این حوزه هم حل خواهد شد.
وزیر کشور یادآور شد: پیش از این با بارش باران شاهد انباشت چند روزه آب سطحی در معابر بودیم که در این دولت، شرایط بهبود یافته و در صورت انباشت، در مدت چند ساعت فروکش خواهد کرد.
این شهروند خوزستانی پس از شنیدن توضیحات خطاب به وزیر کشور گفت: هم رئیس جمهور و هم شما قوت قلبی برای ما هستید و مشخص است که می خواهید مشکلات مردم حل شود.
دولت امکان استخدام دهیاران را ندارد
وزیر کشور به دیگر تماس تلفنی این گفت وگوی برخط که درباره وضعیت استخدامی دهیاری ها بود، اینگونه پاسخ داد که دهیاری نهاد عمومی غیردولتی است و انتخاب دهیاران نیز بر عهده شورای روستا است، به همین دلیل دولت امکان استخدام آنها را ندارد.
وحیدی با تأکید بر اینکه از سختی شغلی دهیاران آگاه است، گفت: تلاش بر این است با برنامه‌های توانمندسازی، دهیاران را در حوزه شغلی تقویت کنیم و برای آینده شغلی آنها هم تمام توان خود را به کار خواهیم بست.
وی درباره شاخص های تخصیص اعتبار به روستاها هم گفت: مجلس شورای اسلامی شاخص محرومیت را از بودجه روستاها حذف کرده بود که در بودجه سال ۱۴۰۲ این مساله اصلاح شد.
پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان سهم عوارض آلایندگی به خوزستان
وزیر کشور در ادامه به شهروندی که درباره عوارض آلایندگی هوا به خوزستان صحبت می کرد، پاسخ داد که در گذشته عوارض آلایندگی هوا به خوزستان پرداخت نمی شد.
وحیدی افزود: در دولت سیزدهم ۱۷۰۰ میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی هوا به شهرداری های خوزستان پرداخت شده است. این مبلغ فقط می تواند در امور زیرساخت های شهری، حمل و نقل عمومی و حوزه پسماندها هزینه شود.
این شهروند خوزستانی از وزیر کشور به خاطر ایجاد مرکز انتصابات و مردمی سازی ارزیابی مدیران قدردانی کرد.
پاسخگویی برخط وزیر کشور به سوالات مردم به مدت دو ساعت به طول انجامید.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81251