وزارت دادگستری آمریکا از تشکیل پنج پرونده کیفری علیه افرادی با ادعای سرقت و انتقال غیرقانونی فناوری‌های حساس آمریکایی به چین، روسیه و ایران خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد بگاه خبری-تحلیلی آکسیوس گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا از تشکیل پنج پرونده قضایی علیه پنج نفر خبر داد که به دزدی یا انتقال غیرقانونی فناوری آمریکایی به شرکت‌ها و دولت‌ها در چین، روسیه و ایران متهم شده‌اند.‌
بنابر این گزارش، متیو اولسن، دستیار دادستان کل آمریکا در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری گفت که تشکیل این پرونده‌ها «نشان‌دهنده تعهد وزارت دادگستری نسبت به جلوگیری از انتقال فناوری‌های حساس به دشمنان خارجی، از جمله روسیه، چین و ایران است.»
آکسیوس نوشت، در این پرونده‌ها چندین نفر به نقض قوانین صادرات، قاچاق و دزدی اسرار تجاری متهم شده و چهار نفر نیز بازداشت شده‌اند.
در ادامه این گزارش با اشاره به جزئیاتی درباره متهمان این پرونده‌ها آمده است: یک‌ شهروند یونانی به نام نیکولائوس بوگونیکولوس، ۵۹ ساله در دادگاهی در نیویورک به تلاش برای کلاهبرداری و قاچاق بیش از ۱۰ نوع فناوری حساس برای دولت روسیه متهم شده است.
او نهم مه (۱۹ اردیبهشت) در پاریس فرانسه بازداشت شد و قرار است به آمریکا بازگردانده شود.
در ادامه این گزارش آمده است، اولگ سرگی‌یویچ پاتسولیا و واسیلی سرگی‌یویچ بسدین، دو شهروند روسیه نیز در آریزونا به تلاش برای نقض قوانین صادرات، پول‌شویی و تلاش برای تامین قطعات یدکی هواپیما برای شرکت‌های هواپیمایی روسیه متهم شده‌اند. هر کدام از این افراد با مجازاتی تا ۴۰ سال زندان مواجه هستند.
آکسیوس همچنین نوشت: علاوه بر این، یک فرد چینی به نام شانجیانگ کیائو، ۳۹ ساله به دور زدن تحریم‌ها، پول‌شویی و کلاه‌برداری بانکی و تلاش در جهت تامین گرافیت ایزوستاتیک برای ایران متهم شده است. از این ماده در تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما استفاده می‌شود. کیائو در چین است و در صورت بازداشت و انتقال به آمریکا با چند دهه حبس روبرو خواهد شد.
بنا بر این گزارش،ویبائو وانگ، یک شهروند ۳۵ ساله چینی نیز در کالیفرنیا به سرقت و تلاش برای سرقت اسرار تجاری شرکت اپل که قبلا به عنوان مهندس در آنجا کار می‌کرد، متهم شده است.
آکسیوس در ادامه نوشت: فرد دیگری به نام لیمینگ لی، ۶۴ ساله و اهل کالیفرنیا در اونتاریوی کانادا دستگیر و متهم شده که از فناوری‌های دو شرکت سرقت کرده و از آن‌ها در شرکت خود در چین استفاده کرده است. از این فناوری‌ها ممکن است برای تولید زیردریایی‌های هسته‌ای و هواپیماهای نظامی استفاده شود. به همین دلیل، این فناوری‌ها با محدودیت‌های صادراتی آمریکا مواجه است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80728