سخنگوی کرملین گفت، رئیس‌جمهور روسیه به سران کشورهای «غیردوست» سال نو میلادی را تبریک نخواهد گفت و فقط «دوستان و متحدان روسیه» چنین پیامی را دریافت خواهند کرد.

به گزارش گروه بین الملل افتاب یزد  «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه طبق سنتی هر سال اواخر ماه دسامبر پیام تبریک رسمی را به رهبران کنونی و پیشین خارجی جهت تبریک سال نو میلادی ارسال و برایشان آرزوی بهترین تعطیلات را می‌کند؛ اما با توجه به تنش‌های بی‌سابقه‌ای که میان روسیه و آمریکا و متحدان این کشور پیش آمده، فهرست پوتین برای ارسال پیام تبریک کوتاه‌تر شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس بدون ذکر جزئیات گفت: رئیس‌جمهور پوتین پیام تبریکش را به کشورهای غیردوست ارسال نخواهد کرد. فقط کشورهای دوست این پیام را دریافت خواهند کرد.

سال گذشته میلادی، کاخ کرملین فهرستی از دریافت‌کننده‌های پیام سال نو ولادیمیر پوتین را به اشتراک گذاشت و در این فهرست نام هیچ رهبر غربی بجز «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان و «الکساندر ووجیچ» رئیس‌جمهور صربستان به چشم نمی‌خورد.

مجارستان برخلاف بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال هرگونه سلاح مرگبار به اوکراین را رد کرده و بر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای درگیری در آنجا متمرکز است. این کشور همچنین از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بارها به شدت انتقاد و نخست‌وزیر آن، تحریم‌ها و محدودیت‌های مذکور را یک «شکست» توصیف کرده که صرفا بحران انرژی را بدتر می‌کند.

فهرست «کشورهای غیردوست» شامل آمریکا، کانادا، کشورهای اتحادیه اروپا، انگلیس، اوکراین، مونته‌نگرو، سوئیس، آلبانی، آندورا، ایسلند، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ، نیوزیلند، سن مارینو، مقدونیه، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و میکرونزی هستند.

دولت روسیه پیشتر اعلام کرد، این کشورها و مناطق مذکور از آغاز عملیات روسیه در اوکراین تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده‌اند. این کشور بعدا فهرست کشورها و قلمروهای «غیردوست» را با افزودن ۱۱ قلمروی دیگر متعلق به انگلیس که از تحریم‌ها علیه مسکو حمایت می‌کنند، افزایش داد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91226