سخنگوی وزارت امور خارجه مصوبه روز دوشنبه مورخ ۱۹ آذر شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا ناظر بر وضع تحریم علیه برخی افراد و نهادهای کشورمان با تمسک به ادعای واهی دخالت در بحران اوکراین را شدیدا محکوم و آن را اقدامی مخرب توصیف کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد ناصر کنعانی در ادامه افزود: تلاش مذبوحانه برخی جریان‌های مخرب با اهداف سیاسی خاص در راستای نشر اطلاعات غلط و تمسک به حربه ناکارآمد تحریم، ضمن آنکه هیچ دستاوردی برای تحریم کنندگان بهمراه ندارد، موانع خودساخته را در مسیر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و اروپا بیشتر می کند.

کنعانی تصریح کرد: اتحادیه اروپا در حالی از حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد سخن می‌گوید که عملا چشم خود را بر شدیدترین و فاحش‌ترین نقض اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل از جمله حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی و ارتکاب تردیدناپذیر نسل‌کشی و پاکسازی قومی مردم مظلوم فلسطین در غزه و کرانه باختری بسته و از انجام اقدام مؤثر در جهت توقف حملات وحشیانه رژیم غاصب صهیونیستی کوتاهی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تأکید بر موضع اصولی کشورمان مبنی بر مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل اختلافات بین روسیه و اوکراین از طریق مسالمت آمیز، وضع تحریم در حوزه صنعت دفاعی کشورمان را فاقد مبنا دانسته و حق جمهوری اسلامی ایران را برای پاسخ محفوظ دانست.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه  ۶ فرد و ۵ نهاد ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

بروکسل ادعای حمایت این افراد از روسیه در جنگ آن علیه اوکراین را بهانه اعمال این تحریم‌ها قرار داده است.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، این نهادها شامل شرکت چکاد صنعت آسماری، مدیرعامل آن، معاون و پژوهشگر اصلی آن و شرکت‌هایی در زمینه صنایع پهپادی است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90825