تاریخ : 13 مهر 1401   | |   Wednesday, 5 October , 2022

جزئیات جمع‌آوری مدارس کانکسی و سنگی قطار وعده های سفر از برنامه درسی پوچ تـا مسائل دشوار کنکوری! گرایش استعدادهای برتر جامعه به سمت علوم انسانی بیشتر شده است ثبت «سابقه کار» برای سربازانی که مهارت می‌آموزند مغز متفکری که متوجه خواسته‌های شماست آیا اینترنت ماهواره‌ای به زودی به ایران می‌رسد؟ ۷۵۰۰ میلیارد تومان منابع بازار سرمایه به سمت احیای تولید هدایت می شود قیمت سهام بسیار جذاب شده است ۸۶ هزار واحد نهضت ملی تحت مسئولیت بنیادمسکن وارد فاز اجرا شد روسیه ترانزیت کالا از کشورهای غیردوست را ممنوع کرد چرایی افزایش اجاره مسکن سقف حمایت از صنایع کوچک چقدر است؟ خروج 10 هزار میلیارد ریال پول حقیقی‌‌ از بورس به دنبال ناآرامی‌های اخیر‌ حمایت از بورس و ایجاد رونق در معاملات با انتشار «اوراق تبعی» دلارهای آزاد شده متعلق به بانک مرکزی است راه‌اندازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه برای مراسم جام جهانی فوتبال قطر ارسال ماهیانه حساب‌های دارای ۱۰۰ تراکنش با واریز ۳۵ میلیون تومان به سازمان مالیاتی افزایش درآمد مالیاتی با شناسایی فراریان مالیاتی و مقابله با کم‌اظهاری چگونه خودرو مزایده ای تملیکی بخریم؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

دولت به وعده خود برای نجات خلیج گرگان پایبند است

  • کد خبر : 6573
  • 29 شهریور 1401 ساعت 13:00
دولت به وعده خود برای نجات خلیج گرگان پایبند است
  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت سیزدهم به وعده خود برای نجات خلیج گرگان از خشکسالی پایبند بوده که اجرای چند طرح همزمان برای رسیدن به این هدف، یکی از نشانه‌های این اهتمام ویژه است.

علی سلاجقه در حاشیه بازدید از پارک ملی گلستان افزود: دولت به قولی که برای نجات خلیج گرگان داده‌، پایبند است و از همه ظرفیت‌ها برای رسیدن به این هدف استفاده خواهد کرد.

وی با اظهار به ابن که همه کارهای نجات خلیج گرگان را با وجود اعتبار کافی نمی‌توان همزمان شروع کرد، گفت: خلیج گرگان، منطقه‌ای پویا و دارای پوشش جانوری است و باید مطابق اولویت‌بندی طرح‌های نجات این پهنه را پیگیری و اجرا کرد. سلاجقه با تاکید بر اجرای ۱۶ گام برای نجات خلیج گرگان، افزود: این اقدامات در راستای طرح جامع نجات خلیج گرگان بوده و می‌توان چندگام را همزمان یا ۱۶ گام را با هم پیش برد. وی ادامه داد: اکنون بحث زیست محیطی نجات خلیج گرگان همان لایروبی که دغدغه دوستداران محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد بوده، شروع شده و برای پمپاژ آب به خلیج گرگان، استاندار گلستان پای کار است.  سلاجقه ادامه داد: برای کار آبخیزداری در حوزه مشرف بر خلیج گرگان هم اعتبارات خوبی برای اجرا دیده شده است.

خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان‌های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است. خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز هست و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است.

این پهنه سال‌هاست که گرفتار چالش‌هایی از جمله کمبود آب برای تجدید حیات آبزیان، شکار بی‌رویه، لایروبی نکردن کانال‌های آبرسان، افزایش تعداد آببندان و مزارع پرورش ماهی در بالا دست شده و این عوامل بر بحرانی شدن شرایط منطقه افزوده و ضرورت تلاش برای حل آن را جدی‌تر کرده است. ثبت خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

اجرای طرح جامع مشارکت در پارک ملی گلستان

معاون رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت ملی و بین‌المللی پارک ملی گلستان گفت: طرح جامع مشارکت در این پارک با استفاده از ظرفیت مردم و هوشمندسازی آن به صورت الگو اجرا خواهد شد که اکنون زیرساخت‌های سخت‌افزاری آن با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و در حوزه نرم‌افزاری هم از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان گلستان کمک گرفته می‌شود. وی افزود: این طرح را به عنوان هدیه به مردم گلستان با مشارکت جوامع محلی ساماندهی خواهیم کرد چون معتقدیم بهترین حفاظت از پارک ملی گلستان استفاده از ظرفیت مشارکت جوامع محلی است. سلاجقه با تاکید بر تعهد وزارت راه و شهرسازی در تامین امنیت جانوران پارک ملی گلستان، گفت: ایجاد رو و زیرگذر و نصب حفاظ در اطراف جاده عبوری از پارک ضروری است. به گفته وی سالانه ۱۵۰ گونه جانوری به خاطر عبور جاده از وسط پارک ملی گلستان بر اثر برخورد با خودروهای تلف می‌شوند. وی همچنین بر توجه به زندگی ساکنان ۱۳ روستای حاشیه پارک ملی گلستان تاکید کرد. سلاجقه با اشاره به این که گلستان جزو یکی از ذخیره‌گاههای اصلی کشور است، گفت: این استان شمالی مناطق حفاظت شده، پارک ملی گلستان، تالاب‌ها، جنگل‌ هیرکانی و دریای خزر را کنار هم دارد و یک منطقه ارزشمند محیط زیستی محسوی می‌شود. پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره ثبت شده در میراث جهانی ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در بیش از ۹۲ هزار هکتار گستره جای داده است. این پارک از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز بوده و بویژه بخاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

پارک ملی گلستان دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است که همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است. بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

اجرای طرح گردشگری آشوراده

وی ادامه داد: با سفر دولت سیزدهم به گلستان طرح گردشگری آشوراده تقریبا عملیاتی شده و براساس اصول محیط زیستی این طرح انجام خواهد شد. طرح گردشگری در تنها جزیره ایرانی دریای خزر از اصلی‌ترین مطالبات مردم و مسئولین گلستان در دهه‌های اخیر بود که سال ۹۳ در سفر استانی هیئت دولت به گلستان تصویب شد.

تصویب ایجاد پایگاه اطفای حریق برای میانکاله

معاون رئیس جمهور از تصویب ایجاد پایگاه اطفای حریق برای میانکاله خبر داد و گفت: این مهم حتما اجرا خواهد شد تا در آینده مشکل نداشته باشیم. سلاجقه با ضروری دانستن‌ مدیریت مشارکت برای زیست بوم‌ها افزود: مردم می‌دانند بحث‌های زیست بوم مدیریت مشارکت را می‌طلبد و مرز سیاسی مبنای کار نیست، وی بیان کرد: در مدیریت یکپارچه میانکاله ذهنیت چندگانگی در سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان‌های گلستان و مازندران وجود ندارد. زیستگاه بین‌المللی میانکاله با ۶۸ هزار هکتار مساحت از دهستان میانکاله در شهرستان بهشهر تا آشوراده در استان گلستان گسترده است.این تالاب که در دل شبه جزیره میانکاله واقع شده، به دلیل برخورداری از تنوع زیستی به ویژه مواد غذایی مهم‌ترین زیستگاه بیش از ۳۲۰ گونه پرنده مهاجر و بومی و ۱۸۰ گونه گیاه به شمار می‌رود. به گزارش دولت؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز پنجشنبه برای بازدید از چند طرح از جمله محل پیشنهادی احداث تله‌کابین گرگان و علی‌آباد، زیستگاه حیات وحش در پارک ملی گلستان، بازدید از موزه تنوع زیستی پارک ملی گلستان و گرگان و بازدید از مرکز دفع پسماند زباله شرق آزادشهر به گلستان سفر کرد.

لینک کوتاه : https://aftabyazdonline.ir/?newsid=6573

ثبت دیدگاه

مجموع نظرات : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «آفتاب یزد» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
عکس خوانده نمی‌شود