وزارت خارجه آلمان مدعی شد که اتحادیه اروپا حتی با وجود مخالفت‌های مجارستان نیز می‌تواند به حمایت‌های مالی خود از اوکراین ادامه دهد.

به گزارش گروه بین الملل عصر قانون  «کریستین واگنر»، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: می‌دانید که ما (در آلمان) بار دیگر حمایت‌های دوجانبه و طرح خود برای حمایت نظامی ۸ میلیارد یورویی خود را برای سال آینده افزایش داده‌ایم. همچنین اتحادیه اروپا تحت هر شرایطی به اوکراین کمک خواهد کرد.

او گفت که در نشست اخیر اتحادیه اروپا در ماه میلادی جاری تصویب بودجه ۵۰ میلیارد یورویی برای اوکراین بررسی شد، اما به دلیل مخالفت مجارستان تصویب نشد. او گفت که آلمان در آغاز سال میلادی آینده فعالانه می‌کوشد تا این بودجه برای اوکراین تصویب شود.

واگنر گفت: اتحادیه اروپا به حمایت خود ادامه خواهد داد. ۲۶ کشور اتحادیه اروپا (بدون احتساب مجارستان) بی‌شک می‌توانند بدون مجارستان اقدام کنند. اما در حال حاضر نمی‌خواهم بگویم که چنین حمایتی چطور سازماندهی خواهد شد. این به رایزنی‌های بیشتر در داخل بروکسل نیاز دارد.

در حال حاضر دو مسئله کلیدی، کمک‌های ارسالی به اوکراین را با مشکل بزرگی مواجه کرده است. مجارستان که بسته کمکی اتحادیه اروپا به اوکراین را وتو کرده و دیگری جمهوری‌خواهان کنگره ایالات متحده که با ارسال کمک‌ها به اوکراین مخالف هستند.

با آغاز جنگی تازه در غزه، اوکراین که نتوانست در ضدحمله پر سر و صدای خود دستاورد چندانی داشته باشد حالا به دنبال احیای جریان حمایت‌های نظامی غرب است؛ کمک‌هایی که به اذعان مقامات اوکراینی ادامه جنگ بدون آن‌ها برای کی‌یف ناممکن خواهد بود. آمریکا بزرگ‌ترین تأمین‌کننده تسلیحاتی اوکراین است؛ اما کاخ سفید و کنگره ایالات متحده تا امروز برای تصویب بودجه حمایتی جدید اوکراین به توافق نرسیده‌اند.

پیش‌تر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین پشت درهای بسته، گفت که هنوز بر شروط خود برای تصویب بودجه حمایتی برای اوکراین تأکید دارد و تا زمان برآورده‌شدن آن‌ها اوکراین کمکی دریافت نخواهد کرد. جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا علاوه بر یادآوری این نکته که مسائل داخلی آمریکا در اولویت قرار دارند، می‌گویند که کاخ سفید باید یک استراتژی ملموس و شفاف ارائه دهد که ارسال بودجه مضاعف به اوکراین را توجیه کند؛ راهبردی که مشخصاً نشان دهد تخصیص بودجه مضاعف به کی‌یف می‌تواند به پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه ختم شود.

از سوی دیگر، بروکسل میلیاردها یورو از بودجه‌های اتحادیه اروپا برای مجارستان را به بهانه نگرانی نسبت به حاکمیت قانون در بوداپست مسدود کرده‌است. منتقدان اوربان بر این باورند که او سعی دارد با استفاده از مسئله جنگ اوکراین، بودجه‌های مسدود شده کشور خود را آزاد کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91450