رییس سازمان انرژی اتمی از تولید آفتکش‌های جدید هسته‌ای برای نابود کردن آفات از نخلستان‌های کشور خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران، گفت: سند راهبردی ۲۰ ساله سازمان در ابعاد مختلفی از جمله  سلامت مردم و امنیت غذایی است.

وی ادامه داد: با وجودی که ظرفیت‌های لازم را از سال ۱۳۸۶ دارا بودیم اما در مقایسه با دنیا کارهای‌مان در این زمینه را دیر شروع کردیم. تا پایان سال سه مرکز جدید را در این راستا افتتاح می‌کنیم تا گام‌های مثبت در جهت حفظ سلامت مردم را با زدودن آفات از محصولات کشاورزی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها دنبال کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: با فناوری جدید هسته‌ای به دنبال پاکسازی آفات موجود در نخلستان‌های کشوریم. سامانه‌ای را طراحی و ساخته‌ایم و کارشناسان سازمان انرژی اتمی به صورت میدانی در نخلستان‌های کشور در حال آزمایش این آفت‌کش جدید هستند.

اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره سطح دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای کشورمان، گفت: ما عضو پادمان هستیم و مطابق پادمان با آژانس همکاری می‌کنیم و بازرسان آژانس نیز طبق پادمان کارشناس اعزام می‌کند و در تاسیسات هسته‌ای کشور دوربین نصب می‌کند.

وی ادامه داد: سر و صدای که اروپایی‌ها هر سه ماه  یک بار بر علیه ایران به راه می‌اندازند بیشتر مربوط به سند برجام است.  سند برجام، شده قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که ایران نیز به موجب قانون اقدام راهبردی رفتار می‌کند. گزارش‌های آژانس انرژی اتمی عدم انطباق براساس یک سری از بندها را گزارش می‌کند اما بند ۲۶۳۶ که ایران در برجام به آن عمل می‌کند، وظیفه آژانس نیست که عدم اجرای تعهدات طرف‌های برجام را گزارش کند. ما خودمان باید گزارش دهیم که این کار را انجام می‌دهیم اما گزارش‌های ما شنیده نمی‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: وقتی طرف اروپایی به تعهداتش عمل نمی‌کند و تحریم‌ها را لغو نمی‌کند ایران نیز محدود به مفاد برجام و پادمان، به تعهداتش عمل می‌کند.
اسلامی اکثر کشورهای پیشرفته را خریدار آب سنگین ایران دانست و گفت: از آب سنگین هسته‌ای کشورمان نیز مشتاق گرفته و صادر می‌کنیم. آمریکایی‌ها هم یک بار آب سنگین ایران را خریداری کردند.
وی در بخش دیگری از سخنانش از عدم اجازه به نمایندگان مجلس برای دخالت در انتصابات سازمان انرژی اتمی سخن گفت.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به روز هوای پاک، گفت: پاک‌ترین انرژی دنیا، انرژی هسته‌ای است. دنیا اراده کرده نیروگاه‌های اتمی‌شان را سه برابر کنند. تاسیس نیروگاه‌های اتمی در مقیاس بزرگ و کوچک را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا گازهای گلخانه‌ای به صفر برسد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=92252