لیو جن چائو، وزیر ارتباطات بین‌المللی حزب کمونیست چین با حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام با آیت‌الله آملی لاریجانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارشگروه سیاسی آفتاب یزد  آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و استراتژیک دو کشور ایران و چین، گفت: پس از فروپاشی شوروی، آمریکا دنبال حاکم کردن نظمی جدید در جهان بود تا ارزش‌های آمریکایی را در جهان ترویج و بر کشورها تسلط یابد و امروز خوشبختانه نظمی در جهان در حال شکل‌گیری است که قدرت از دست آمریکا و غرب خارج و در حال انتقال قدرت به شرق هستیم.

وی افزود: ایران موقعیتی استراتژیک در منطقه دارد و چین نیز دارای قدرتی اقتصادی و سیاسی است که باید از این مزیت‌ها برای همکاری‌های بین‌المللی استفاده شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: حقوق بشر برای آمریکایی‌ها فقط یک لفاظی است و هیچ ارزش واقعی ندارد. آنان در طول سالیان متمادی ظلم‌های بسیاری بر کشورها و ملل مظلوم جهان روا داشته‌اند. جنگ ۸ ساله ایران، حمله به افغانستان و عراق و حمایتی که از رژیم اسرائیل داشته و دارند، از جمله این ظلم‌هاست.

آملی لاریجانی با بیان اینکه تقابل با قدرت نرم آمریکا ضرورت دارد، اظهار کرد: آمریکایی‌ها هم در منطقه غرب آسیا و هم در منطقه چین دنبال افزایش تهدیدها و امنیتی‌کردن فضا برای حضور خودشان هستند و این ضرورت همکاری بین دو کشور ایران و چین را بیش از پیش یادآور می‌شود.

وی با اشاره به تحولات جهانی و جنایات جنگی صهیونیست‌ها در غزه، افزود: با گسترش همکاری‌های بین‌المللی نباید اجازه داد اسرائیل به جنایات خود در غزه ادامه دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی بیشتر چین  برای جلوگیری از رفتارهای ضدحقوق بشری در غزه اظهار کرد: نباید اجازه داد آمریکا و کشورهای غربی به اهداف سلطه‌طلبانه خود در منطقه برسند. باید با گسترش همکاری بین‌المللی، هزینه‌های حمایت‌های آمریکا از رفتارهای ضدبشری اسرائیل را افزایش دهیم تا به توقف جنگ علیه ملت مظلوم فلسطین منجر شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رسانه‌های آمریکایی و غربی تلاش کردند مسائل غزه را وارونه جلوه دهند و نسل‌کشی و قتل زنان و کودکان فلسطینی را حق دفاع اسرائیل از خود جلوه دهند. چین ظرفیت رسانه‌ای خوبی دارد که در کنار تجارب موفق ایران در این زمینه می‌تواند خط پایان تسلط رسانه‌ای غرب در جهان امروزی باشد.

وی با بیان اینکه همکاری‌های ایران و چین تاکتیکی نیست، بلکه کاملا استراتژیک است، گفت: اسناد همکاری‌های دو کشور باید اجرایی شود و برای تسریعش تلاش بیشتری انجام شود ‌ ایران ظرفیت خوبی برای حضور و نقش‌آفرینی در برنامه‌های منطقه‌ای دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تصویب و ابلاغ سیاست‌های کلی دریامحور، افزود:  این سیاست‌ها زمینه خوبی برای حضور ایران در برنامه‌های توسعه منطقه‌ای و دریایی و همکاری‌های مشترک با چین است. ایران امیدوار است چین زمینه نقش‌آفرینی بیشتر ایران در این برنامه‌های توسعه‌ای را فراهم سازد.

لیو جن چائو هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی، گفت: این سفر به منظور تعمیق همکاری‌ها و روابط دو کشور انجام شده است.

وی روابط دو کشور ایران و چین را تاریخی دانست و یادآور شد: این روابط در چند سال اخیر با پیشرفت و توسعه خوبی دنبال شده و چین خواستار گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است و این مهم در برنامه‌ها و سیاست‌های چین قرار دارد.

وزیر ارتباطات بین‌المللی حزب کمونیست چین با بیان اینکه ایران شریک خوب و دوست چین است، اظهار کرد: روابط دوکشور با تشریک مساعی گسترش و توسعه می‌یابد.

وی از همکاری‌های دو کشور در عرصه بین‌المللی استقبال کرد و گفت:  مواضع بین‌المللی ایران در عرصه‌های سیاسی با توجه و حمایت چین همراه است.

لیو جن چائو در ادامه این دیدار با محکومیت سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا، گفت: در سال‌های اخیر باوجود کارشکنی‌های آمریکا همکاری‌های دو کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است. چین بزرگترین شریک تجاری ایران است و در بسیاری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی ایران حضور و آمادگی گسترش آن را دارد.

وزیر ارتباطات بین‌المللی حزب کمونیست چین، به نقش ایران در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: چین آمادگی لازم برای نقش‌آفرینی جهت توقف جنگ غزه را دارد و باید تلاش کنیم از بروز فاجعه انسانی بیشتر درغزه جلوگیری شود تا با حمایت از مردم غزه، زمینه بازگشت آنها به سرزمین‌شان و زندگی در آرامش آنان فراهم شود که کشور چین در این خصوص همواره در کنار کشورهای اسلامی و منطقه خواهد بود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90580