دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا در جریان سفرش به جمهوری آذربایجان گفت، وزیر خارجه آمریکا انتظار دارد که همتایان ارمنستانی و آذربایجانی‌اش برای انجام گفت‌وگوهای صلح به واشنگتن سفر کنند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد   «جیمز اوبرایان» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا ضمن اشاره به «دیدارهای مثبت و سازنده» در باکو، این موضوع را در شبکه اجتماعی ایکس در قالب پستی منتشر کرد.

او نوشت: همانگونه که در دیدار با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان عنوان کردم، ایالات متحده آمریکا از سفر رئیس بانک مرکزی و رئیس انرژی این کشور به واشنگتن استقبال می‌کند.

این دیپلمات آمریکایی همچنین تاکید کرد: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مشتاق است تا «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان و «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان برای گفت‌وگوهای صلح به زودی به واشنگتن سفر کنند.

همچنین چند روز پیش وزیر خارجه آمریکا با رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان در مورد احتمال امضای معاهده صلح میان این دو کشور گفت‌وگو و رایزنی کرد.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد: آنتونی بلینکن از تعهد الهام علی‌اف برای توافق صلحی بادوام میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان استقبال کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درگیری دیرینه میان این دو کشور بر مزایایی که صلح می‌تواند برای این منطقه به همراه داشته باشد، تاکید کرد.

در ماه سپتامبر، جمهوری آذربایجان در یک حمله برق‌آسا کنترل قره‌باغ را به دست گرفت و تقریبا همه ساکنان محلی را وادار به فرار به ارمنستان کرد. بیش از ۱۰۰ هزار الی ۱۲۰ هزار نفر جمعیت ارمنی قره‌باغ تا پایان سپتامبر این منطقه را ترک کردند. مقامات قره‌باغ اعلام کردند که جمهوری خودخوانده قره‌باغ را که به رسمیت شناخته نشده، از اول ژانویه ۲۰۲۴ وجود نخواهد داشت.

ایروان و باکو در سال ۲۰۲۲ با میانجیگری روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده درباره توافق صلح آینده گفت‌وگو کردند. هم «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان و هم «الهام علی‌اف» گفته‌اند که یک معاهده صلح ممکن است تا پایان سال جاری میلادی امضا شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90541