وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن فعالیت‌های ثبات‌زدای این رژیم در حوزه دریانوردی، مدعی شد که شناورهای ایرانی به «مقرهای شناور تروریسم» تبدیل شده‌اند که نشان‌دهنده تلاش ایران برای سلطه دریایی بر مناطقی فراتر از خلیج فارس است.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  و به نقل از خبرگزاری رویترز، یوآف گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سخنرانی در کنفرانس امنیتی هرتزلیا با مطرح کردن ادعاهایی علیه عملکرد ایران در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گفت که ایران از کشتی‌های تجاری به عنوان پلتفرم‌هایی برای پرتاب موشک، پهپاد و اعزام تکاورها استفاده می‌کند و هدف آن گسترش سلطه دریایی تهران بر فراتر از منطقه خلیج فارس است.
گالانت با نشان دادن شش تصویر درباره چند کشتی‌ که مدعی بود ایرانی هستند، آن‌ها را «مقرهای شناور تروریسم» تلقی کرد که اخیرا عازم خلیج عدن شده اند.
او در ادامه گفت: این فعالیت‌ها دقیقا در راستای تروریسم دریایی ایران است که آن را بر خلیج فارس و دریای عرب اعمال کرده است. ایران تلاش می‌کند فعالیتش را در اقیانوس هند، دریای سرخ و دریای مدیترانه هم گسترش دهد.
به گزارش ایسنا، با وجود این که مقامات ایران هنوز واکنشی به این ادعاهای بخصوص وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نداشته‌اند، اما محمد حسینی، معاون رئیس جمهور ایران دو روز پیش درباره پیام دریانوردی موفقیت آمیز ناوگروه نیروی دریایی ارتش به دور کره زمین، اظهار کرد: اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حراست و حفاظت از مرزهای آبی جمهوری اسلامی، به نفع ملت‌ها و دفاع از امنیت و ثبات در عرصه منطقه ای و بین المللی است.
وی افزود: از فواید حضور نیروهای مسلح کشورمان در آب‌های بین المللی افزایش ضریب امنیت کشتی های تجاری و مقابله با دزدان دریایی است که بخش عمده تجارت ایران شامل صادرات و واردات از طریق دریا صورت می گیرد.
همچنین
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز پیش‌تر نقش نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت تنگه هرمز، دریای عمان، اقیانوس هند، تنگه باب‌المندب، دریای سرخ و در در مابقی مناطق جهان را بسیار تأثیرگذار دانست و گفت: زمانی که در دفاع مقدس ما درگیر دفاع از تاسیسات دریایی، سکوهای نفتی، سواحل و جزایرمان بودیم اما امروز بحمدالله دشمنان با مشاهده قدرت ما، بخش‌های بزرگی از یگان‌های شناوریشان را از منطقه ما خارج کردند.
سرلشکر باقری همچنین درباره امنیت دریانوردی گفت: ما معتقدیم که بایستی حقوق امنیت دریانوردی و دریانوردی آزاد در آبهای آزاد و بین‌المللی برای همه بطور یکسان برقرار باشد و از این حق ملتمان بطور کامل دفاع می‌کنیم، بنابراین، از مسیرهای بین المللی و اعلام شکایت به سازمان بین المللی دریانوردی از مسیر دیپلماسی اعلام می‌کنیم که شناورهای ما در مسیر خود چنین واحدهایی را تحمل نخواهند کرد و همان گونه که اتفاق افتاده است با آنها برخورد خواهند کرد.
سردار سرلشکر باقری درباره پیوستن رژیم صهیونیستی به فرماندهی تروریستی سنتکام ارتش آمریکا تاکید کرد که این موضوع «می‌تواند تهدیداتی را برای ما ایجاد کند که ما این حضور رژیم صهیونیستی را تحمل نمی‌کنیم و علاوه بر مسیر اعتراض از طریق سیاست خارجی کشور اعلام می‌کنیم که چنین توسعه  فرایند جاسوسی و ایجاد تهدید را تحمل نکرده و نسبت به حقوق ملت ایران و امنیت دریاها و سرزمینمان هیچگونه مصالحه‌ای نخواهیم داشت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81180