دبیرکل ناتو با اشاره به آمادگی کامل نیروهای روسیه گفت که نیروهای این کشور توانسته‌اند خطوط دفاعی محکمی را در آستانه ضدحملات اوکراین ایجاد کنند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  به نقل از راشا تودی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو طی یک کنفرانس خبری با بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان در شهر فلنسبورگ بیان کرد: می‌دانیم که اوکراینی‌ها با شرایط دشواری مواجه هستند. آن‌ها در واقع با مقاومت پایدار روسیه روبرو هستند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر آمادگی کامل روسیه اذعان کرد: نیروهای روسیه توانسته‌اند خطوط دفاعی کاملا آماده و پایداری را به همراه میدانی از مین ایجاد کنند. نیروهای ناتو تجهیزات اضافی از جمله خودروهای زرهی سنگین که قابلیت مین‌زدایی دارند را برای اوکراین خواهند فرستاد تا این خطوط دفاع گسترده روسیه را درهم بشکنند.

البته دبیرکل ناتو به تعداد دقیق و جزئیات این تجهیزات که احتمالا از جانب آلمان، آمریکا یا سایر اعضای ناتو ارسال خواهند شد، اشاره نکرد.

همزمان با اظهارات استولتنبرگ، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین اذعان کرد که پیشروی نیروهای اوکراین “نسبتا دشوار” است. وی همچنین گفت که نیروهای روسیه حملات خود را آغاز کرده‌اند و به دنبال رسیدن به مرزهای دونتسک و لوهانسک هستند.

ینس استولتنبرگ همچنین طی بازدید از مقر رزمایش‌ها در پایگاه هوایی جاگل آلمان گفت: رزمایش دفاع هوایی ناتو پیغامی را ارسال می‌کند که این ائتلاف نظامی آماده است تا از هر وجب خاک خود دفاع کند.

سرویس مطبوعاتی ناتو به نقل از استولتنبرگ اعلام کرد: این بزرگترین رزمایش هوایی ناتو در تاریخ است. این رزمایش پیغام بسیار روشنی ارسال می‌کند که ناتو آماده است تا از هر وجب خاک خود و همچنین حریم هوایی متحدان دفاع کند.

به گفته دبیرکل ناتو، هدف این رزمایش “جلوگیری” از یک درگیری است و قصد آن ایجاد و تحریک درگیری‌ها نیست.

این رزمایش مذکور در آلمان و کشورهای همسایه در تاریخ ۱۲ ژوئن آغاز شده و تا دو هفته به طول خواهد انجامید. آلمان اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار نیرو در این رزمایش از جمله ۶۰۰۰ نیرو از کشور خودش شرکت خواهد کرد. حدود ۲۵۰ هواپیما همچنین در این رزمایش شرکت خواهند داشت که هدف آن تمرینی برای حذف دشمن فرضی از سوی شرق است.

ینس استولتنبرگ روز یکشنبه در مصاحبه با نشریه آلمانی “ولت آم زونتاگ” بیان کرد: صلح نمی‌تواند به معنای توقف درگیری و پذیرش توافقی که روسیه دیکته می‌کند، باشد. فقط اوکراین می‌تواند شرایطی را که قابل قبول هستند، تعریف کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این اظهارات دبیرکل ناتو طی یک کنفرانس خبری اظهار کرد: اگر ناتو مجددا از زبان استولتنبرگ بگوید که مخالف توقف درگیری در اوکراین است و قصد جنگ دارد، من در این صورت می‌گویم که بسیار خوب پس اجازه دهید ناتو بجنگد زیرا ما برای آن آماده هستیم. ما مدت‌هاست که اهداف ناتو را درخصوص اوکراین درک کرده‌ایم؛ اهدافی که سال‌هاست شکل گرفته‌اند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82772