وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که اقدام اخیر گروه نظامی واگنر در روسیه می‌تواند از بی‌ثباتی مضاعف در دولت ولادیمیر پوتین خبر داده و فرصتی باشد برای اوکراین تا مناطق از دست رفته‌اش را پس بگیرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس نیوز گفت: این اتفاق مستقیماً قدرت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به چالش کشید و سؤالاتی را مطرح کرد. این (شورش) نشان از شکاف‌هایی عمیق دارد. نمی‌توانیم تخمین بزنیم که نتیجه این شکاف‌ها چه خواهد شد، اما می‌دانیم که پوتین در هفته‌ها و ماه‌های آتی باید جواب خیلی سؤالات را بدهد.

این اظهارات آنتونی بلینکن برجسته‌ترین نمونه از واکنش دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به شورش گروه پیمانکار نظامی واگنر در روز جمعه و شنبه بود.

ماه‌ها بود که خبرهایی پراکنده از اختلاف میان یوگنی پریگوژین، بنیان‌گذار گروه پیمانکار نظامی واگنر و نیروهای واگنر با نیروهای ارتش روسیه و شخص وزیر دفاع، سرگئی شویگو، به گوش می‌رسید. واگنری‌ها، ارتش روسیه را به بی‌کفایتی در جنگ اوکراین و عدم پشتیبانی از خود در این جنگ متهم می‌کردند و پریگوژین نیز هرازگاهی تهدید می‌کرد که نیروهای خود را از خطوط مقدم جنگ خارج می‌کند.

اختلاف پنهان و آشکار میان دو طرف ادامه یافت تا اینکه جمعه‌شب پریگوژین در پیامی تلگرامی به سیم آخر زد و مدعی شد نیروهایش با موشک هدف حمله قرار گرفته‌اند. او تهدید کرد که انتقام خواهد گرفت.

کمیته ملی ضدتروریسم روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد سرویس امنیت فدرال این کشور پرونده‌ای با اتهام «دعوت به شورش مسلحانه» علیه پریگوژین باز کرده است.

اما یک روز بعد با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس این درگیری پایان یافت و پریگوژین به نیروهایش دستور عقب‌نشینی از مواضع خود در خاک روسیه را داد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که پرونده جنایی علیه پریگوژین مختومه شده و او با ضمانت شخص ولادیمیر پوتین به بلاروس می‌رود.

اگرچه پوتین پیش‌تر گفته بود کسانی را که در این شورش شرکت کرده‌اند مجازات خواهد کرد، اما به گفته پسکوف، این توافق با پریگوژین برای اجتناب از رویارویی و خونریزی حاصل شد.

بلینکن در ادامه مصاحبه خود با سی‌بی‌اس گفت: ما هنوز پرده پایانی را ندیده‌ایم. وضعیت را بادقت تحت نظر داریم، اما یک‌لحظه وضعیت را از دور و باتوجه‌به دیگر شرایط و عوامل نگاه کنید. ۱۶ ماه پیش، نیروهای روسیه تا کی‌یف پیشروی کرده و گمان بردند که ظرف چند روز پایتخت اوکراین را تصرف خواهند کرد؛ فکر کردند در چند روز کشور مستقل اوکراین را از روی نقشه محو خواهند کرد. حالا در این روزها نیروهای مسلح روسیه مجبور شده‌اند از مسکو، پایتخت روسیه در برابر مزدورانی حفاظت کنند که پوتین آن‌ها را پرورش داده بود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که این وقایع به اوکراین کمک می‌کند که در روند ضدحملات خود علیه مواضع روسیه در دونباس پیشروی داشته باشد. او گفت: روس‌ها باید هم به ضدحملات اوکراین رسیدگی کنند و هم مراقب پشت سرشان باشند. فکر می‌کنم از این منظر حواس پوتین و مقامات روسیه تا حدی پرت خواهد شد و اوکراین فرصت خوبی برای پیشبرد ضدحمله خود به دست خواهد آورد.

به گزارش راشاتودی، وزارت دفاع روسیه یکشنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین در حمله به مواضع دفاعی روسیه در ۲۴ ساعت گذشته متحمل خسارات سنگینی شده‌اند و بیش از ۸۰۰ سرباز اوکراینی جان خود را از دست‌داده‌اند.

الکساندر ووجیچ، رئیس‌جمهوری صربستان گفت که احتمالاً سرویس‌های اطلاعاتی خارجی در تلاش واگنری‌ها برای کودتا نقش داشته‌اند؛ اما از نام‌بردن این کشورها خودداری کرد. ولادیمیر پوتین که این شورش را «خنجری از پشت» توصیف کرده، هشدار داده که دشمنان روسیه می‌توانند با استفاده از این وضعیت روسیه را «از داخل واژگون کنند».

بلینکن با بیان اینکه دولت جو بایدن همواره برای «همه احتمالات در روسیه» آماده است، گفت: البته وقتی با یک قدرت بزرگ طرف هستیم، آن هم از نوع هسته‌ای، مسئله‌ای نگران‌کننده است و باید بر آن تمرکز کنیم. متوجه تغییری در موضع هسته‌ای روسیه نشده‌ایم.

بلینکن گفت که آنچه حال در میان این اختلاف‌های داخلی گسترده در روسیه اتفاق می‌افتد را مردم روسیه تعیین می‌کنند. به گفته این وزیر خارجه آمریکا، هنوز خیلی زود است که «با قطعیت درباره فصل پایانی این کتاب حرف بزنیم؛ اما بی‌شک طوفانی که پریگوژین به راه انداخته نقاب روسیه را کنار خواهد زد.»

https://aftabyazdonline.ir/?p=83145