سفیر ایران در مسقط با اشاره به سفر روز یکشنبه سلطان عمان به تهران گفت : با توجه به روند تحولات جدید در منطقه و عرصه بین‌الملل انجام این سفر در مقطع کنونی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

به کزارش گروه سیاسی آفتاب یزد علی نجفی در  آستانه سفر سلطان عمان به ایران  در مورد اهمیت این سفر اظهار کرد: سفر سلطان هیثم بن طارق به ایران از چند جنبه حائز اهمیت است. از منظر روابط دو جانبه این اولین سفر ایشان به تهران در مقام سلطان عمان است. سال گذشته رئیس جمهور ایران به مسقط سفر کرد و اکنون سلطان عمان در پاسخ به دعوت آقای رییسی روز یکشنبه به ایران می‌آید.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه طیف وسیعی از موضوعات و مسائل در روابط دو جانبه ایران و عمان وجود دارد که در جریان سفر سلطان عمان به تهران در ارتباط با آنها رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد، ادامه داد: از دیگر سو با توجه به روند تحولات منطقه و عرصه بین‌الملل طبعا انجام این سفر در مقطع کنونی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

نجفی با بیان اینکه در مدت اخیر تحولات مهمی را در منطقه شاهد بوده‌ایم و این تحولات اقتضا می‌کند که دو کشور ایران و عمان که از روابط دوستانه‌ای برخوردارند در سطوح عالی در مورد این مسئله و تحولات رایزنی و گفت‌وگو کنند، ادامه داد: از دیگر موضوعاتی که معمولا در این گفت‌وگوها مورد توجه قرار می‌گیرد مسائل دو جانبه و آخرین تحولات بین دو کشور در این زمینه است.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سطح روابط سیاسی دو کشور و با بیان اینکه  ایران و عمان  در کنار همکاری‌های سیاسی، همکاری‌های اقتصادی و ارتقاء سطح تعاملات اقتصادی را نیز مد نظر دارند، گفت: ایران و عمان از ظرفیت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌هایشان در حوزه‌هایی همچون حمل و نقل، ترانزیت، انرژی و انجام سرمایه گذاری‌های مشترک برخوردار هستند.

نجفی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عمان در حال حاضر در بالاترین سطح خود قرار دارد، ادامه داد: امیدواریم که سفر دو روزه سلطان عمان به تهران در هفته جاری باعث تقویت هر چه بیشتر مناسبات دوستانه بین ایران و عمان شود.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سلطان عمان در جریان سفر به تهران حامل پیامی برای تهران از سوی کشور خاصی است؟ گفت: ما همواره از نقش و اقدامات خیرخواهانه و مثبت سلطنت عمان استقبال کرده‌ایم و به طور طبیعی در جریان رایزنی‌هایی که بین مقامات دو کشور وجود دارد دو طرف در ارتباط با موضوعات مختلف تبادل نظر می‌کنند.

نجفی همچنین در پاسخ به این پرسش که ایران اعلام کرده از ابتکارات و پیشنهادات عمان در ارتباط با احیای برجام و حل برخی از پرونده‌ها بین ایران و عمان استقبال می‌کند و آیا سلطان عمان در جریان این سفر در ارتباط با موضوع برجام و احیای مذاکرات حامل ابتکار خاصی است؟ تصریح کرد: عمان نقش مهمی در شکل گیری توافق هسته ای داشته و بعد از اینکه دولت ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد برای مقامات عمانی مهم بود که بار دیگر مذاکرات احیای برجام برگزار شود و توافقی در این زمینه بین طرفین صورت بگیرد. همانطور که بارها اشاره کرده‌ایم ما همواره از خیرخواهی، ابتکارات و اقدامات مثبت عمان در این ارتباط استقبال کرده‌ایم، چرا که هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم و در مسیر دیپلماسی حرکت کرده‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با تلاش‌های اخیر از سوی عمان برای گسترش روابط بین ایران و مصر نیز گفت: گسترش روابط با کشورهای همسایه و مسلمان یک اولویت جدی در سیاست خارجی دولت سیزدهم است. در همین راستا گسترش تعاملات بین ایران و مصر به عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام مورد توجه تهران و قاهره است و اخیرا سلطان عمان نیز سفر مهمی به مصر داشتند و با مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و رایزنی کردند.

سفیر ایران در عمان با بیان اینکه ما از این تلاش‌ها استقبال می‌کنیم، ادامه داد: همانطور که بارها مقامات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند گسترش روابط با کشورهای جهان اسلام و مسلمان مورد توجه جدی ماست و ما از تلاش‌ها برای تسهیل این روابط و گسترش آن استقبال می‌کنیم.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81563