وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت و ابعاد راهبردی دیدار اخیر سلطان عمان در تهران و توافقات و اسناد مهم امضا شده میان دو کشور، بر ضرورت تلاش مشترک برای اجرای اسناد و توافقات تاکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد حسین امیرعبداللهیان در دیدار با همتای عمانی‌اش همچنین نشست آتی وزرای حمل و نقل کشورهای عضو توافقنامه عشق آباد را مهم دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران این توافق را یک موضوع مهم می داند و لازمست برای تحقق اهداف آن تلاش کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تاکید روسای ایران و عمان به وزرای امور خارجه دو کشور، پیشنهاد کرد طی برگزاری دیدارهای تیم های مشترک کارشناسی، فنی و حقوقی دو کشور، متن سند همکاری های جامع بلند مدت دو کشور در سریعترین زمان ممکن آماده و به امضا برسد.

دکتر امیرعبداللهیان ضمن استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای برگزاری نشست وزرای امور خارجه ۸ کشور ساحلی خلیج فارس در نیویورک در ماه سپتامبر آینده افزود، لازم است چنین ابتکارهایی در چارچوب ۸ کشور منطقه نیز مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و در این راستا حتی از برگزاری نشست سران ۸ کشور حوزه خلیج فارس نیز استقبال می کنیم.

امیرعبداللهیان از تلاش ها و ابتکارات سازنده عمان و سلطان این کشور در تسهیل و حل و فصل موضوعات و پرونده های منطقه‌ای و بین‌المللی تشکر و قدردانی کرد و در پایان از همتای خود جهت سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت بعمل آورد که مورد استقبال همتای عمانی وی قرار گرفت.

السید بدر بن حمد البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار با تاکید متقابل بر اهمیت سفر اخیر سلطان عمان به تهران و ابراز خرسندی کشورش از گفتگوها و توافقات بسیار خوب بعمل آمده، نسبت به آمادگی وزارت خارجه عمان برای همکاری با دیگر وزارتخانه ها و دستگاه‌های کشورش بمنظور پیگیری و تلاش برای اجرای توافقات تهران و تأمین نظر سلطان عمان و رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

در این دیدار، همچنین همکاری‌ها و برخی طرح های مشترک دو کشور در حوزه های انرژی، حمل و نقل، همکاری بندری، بانکی، ارتباطات و فناوری، کنسولی و قضایی و امور زندانیان، همکاری های استانی، امور گمرکی و دیگر موضوعات دوجانبه مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82815