«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت کشورهای عضو ناتو دارای اعضای نظامی هستند که در سفارتخانه‌های مربوطه خود در کی‌یف مستقر هستند و «وظایف مشاوره‌ای» را انجام می‌دهند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد   در مصاحبه‌ای در روز یکشنبه با «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» از ینس استولتنبرگ پرسیده شد که آیا ناتو قصد دارد پرسنل بیشتری برای کمک به کی‌یف در مبارزه با روسیه بفرستد یا خیر.

دبیرکل ناتو گفت: «هیچ برنامه‌ای برای حضور جنگی ناتو در اوکراین وجود ندارد. اما البته، چندین متحد ناتو، مردان و زنان یونیفورم‌پوش در سفارت‌ها دارند که مشاوره می‌دهند.»

اظهارات او پس از آن بیان شد که ژنرال «پت رایدر» سخنگوی پنتاگون به مجله «پالتیکو» گفت ایالات متحده در حال بررسی استقرار مشاوران بیشتر در سفارت خود در کی‌یف است. به گفته پالتیکو، مشاوران اضافی می‌توانند وظیفه رسیدگی به لجستیک و کمک به تعمیر و نگهداری سیستم‌های تسلیحاتی ارائه شده توسط ایالات متحده را داشته باشند.

گرچه «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و چندین رهبر اروپایی دیگر از رد حضور نظامیان ناتو در اوکراین در آینده خودداری می‌کنند، این ائتلاف تاکنون تاکید کرده است که مستقیما در این درگیری شرکت نمی‌کند.

استولتنبرگ گفت، بسته کمکی نزدیک به ۶۱ میلیارد دلاری که روز شنبه توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، «خبر خوبی» بود، با این حال، به گفته استولتنبرگ، «تأخیر، عواقب واقعی در میدان جنگ داشته است. اوکراینی‌ها اکنون ماه‌هاست که از سلاح خالی شده‌اند.»

به گزارش راشا تودی، مسکو بارها هشدار داده است که تحویل تسلیحات و تجهیزات غربی به اوکراین مانع از دستیابی این کشور به اهداف نظامی خود از جمله چشم‌پوشی از تمایلات کی‌یف برای پیوستن به ناتو نخواهد شد. کرملین اعلام کرده است که تحویل تسلیحات بیشتر از غرب تنها «باعث مرگ بیشتر اوکراینی‌ها، آن هم از بابت رژیم کی‌یف می‌شود» و عملا کشورهای غربی را به یک طرف در درگیری تبدیل می‌کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=94728