دبیرکل ناتو امروز (دوشنبه) با بیان اینکه شورش واگنری‌ها یک مساله داخلی روسیه است، گفت که هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه روسیه در حال آماده شدن برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای باشد، دیده نمی‌شود.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به دنبال شورش ناکام گروه مزدور واگنر در روسیه مطرح می‌شود که این مقام از آن به عنوان یک مساله داخلی روسیه یاد کرد.

او گفت: تحولات روزهای گذشته، یک مساله داخلی روسیه است و یک نشانگر دیگری از اشتباه استراتژیک بزرگی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با الحاق غیرقانونی شبه‌جزیره کریمه و جنگ علیه اوکراین انجام داد.

وی افزود: “در حالی که روسیه به حمله خود ادامه می دهد، ادامه حمایت ما از اوکراین بسیار مهم تر است.”

این اظهارات به فاصله اندکی از سخنان جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شد که از وقوع بی‌ثباتی در روسیه که یک قدرت هسته‌ای است، ابراز نگرانی کرده بود. به گفته او، واگنر یک هیولایی است که پوتین خودش ایجاد کرد و آن هیولا اکنون علیه سازنده‌اش قد علم کرده است. او مدعی شد که این تحولات نشان‌دهنده ضعف در رهبری روسیه است و سیستم سیاسی آن در حال نشان دادن آسیب‌پذیری‌هاست و قدرت نظامی آن در حال تضعیف است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=83191