هرمزگان دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ادامه ارزش ریالی بسته‌های سرمایه‌گذاری در ۱۲ رویداد داخلی و خارجی سال گذشته را ۲۰ میلیارد یورو اعلام کرد و گفت: نتیجه ارائه این بسته‌ها افزایش ۴ برابری تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل و افزایش ۷ و نیم برابری طرح‌هایی بود که آغاز به‌ کار کردند.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد در هرمزگان؛ حجت عبدالملکی در حاشیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادرات ایران ( اکسپو۱۴۰۳) اظهار کرد: برای نخستین بار عملکرد مناطق آزاد با چهار شاخصه ترکیبی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه عملکرد مناطق آزاد در ۷ حوزه مورد بررسی قرار گرفت، افزود: مناطق آزاد در حوزه اقتصادی در ۴ شاخصه صادرات، ارزش تولیدات، سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار مورد ارزیابی قرار گرفتند که در نتیجه عملکرد جزیره کیش در حوزه اقتصادی در مجموع ۴ شاخصه موجب شد تا حائز رتبه برتر شود.

نماینده ویژه رییس جمهور در مناطق آزاد تصریح کرد: از پایان اردیبهشت ماه امسال گزارش عملکرد مناطق آزاد به صورت ماهیانه در تمام حوزه‌ها گردآوری و به اطلاع روسای قوا و رسانه‌ها خواهد رسید تا بر اساس آن مناطق آزاد برتر مورد تقدیر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار بسته سرمایه‌گذاری به ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان از سوی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به سرمایه گذاران عرضه شد، افزود: معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری مناطق آزاد از اکسپو ۱۴۰۲ شد و این روند تا پایان سال گذشته در سه بازه زمانی ادامه داشت.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ادامه ارزش ریالی بسته‌های سرمایه‌گذاری در ۱۲ رویداد داخلی و خارجی سال گذشته را ۲۰ میلیارد یورو اعلام کرد و بیان داشت: نتیجه ارائه این بسته‌ها افزایش ۴ برابری تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل و افزایش ۷ و نیم برابری طرح‌هایی بود که آغاز به کردند.

همچنین افزایش سه برابری سرمایه‌گذاری های تحقق یافته به ارزش ریالی ۱۳۳ هزار میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه نیز ۲۰۰ بسته جدید سرمایه‌گذاری با حضور وزیر صمت رونمایی می‌شود، گفت: ارزش بسته‌های ارائه شده در این نمایشگاه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سال گذشته ۲۰۰ سرمایه‌گذار در زمینه بسته‌های سرمایه گذاری ارائه شده توسط مناطق آزاد فعالیت خود را آغاز کردند.

عبدالملکی با تصریح بر اینکه در سال جدید بر صادرات تمرکز می‌کنیم، تاکید کرد: یک سوم صادرات غیر نفتی کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارزش حدود ۱۸ میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه به دنبال تنوع و افزایش حجم صادرات در حوزه های پتروشیمی و مشتقات پایین دست نفت و گاز تا حوزه‌های دانش بنیان‌تر در ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم، افزود: رویکرد ما افزایش و تقویت تمامی بخش های صادرات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور همچنین با اشاره به مشکلات موجود در مباحث مالیاتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد: در دو بخش مالیات بر درآمد که در قوانین پایه تصریح شده اما به دلایل غیر موجه لغو شد و در حوزه مالیات بر ارزش افزوده با قوانین مالیاتی در چالش قرار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: در بخش مالیات بر درآمد استفساریه‌ای انجام داده‌ایم که بر اساس آن نظر ما مورد تایید قرار گرفته است و روند قانونی و حقوقی خود را طی می‌کند و امیدواریم در همین دوره به صحن علنی برده شده و معافیت مالیات بر درآمد برقرار شود.

عبدالملکی افزود: مشکل دیگر در حوزه مالیاتی مربوط به ارزش افزوده است که این مدل مالیاتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نباید اعمال شود. در این بخش نیز کمیسیون اقتصادی در حال بررسی و اصلاح آن است که بعید به نظر می‌رسد در این دوره مجلس شاهد مصوبه نهایی آن باشیم.

وی از دستور رئیس جمهور مبنی بر آماده‌سازی پیش‌نویس لایحه‌ای جامع خبر داد که مزیت‌ها و ویژگی‌های مناطق آزاد را به حالت اصلی خود باز می گرداند و خاطر نشان کرد: به زودی این پیش‌نویس در دولت مطرح می‌شود و اگر این اتفاق رخ دهد، ظرفیت بالایی در این مناطق آزاد خواهد شد

https://aftabyazdonline.ir/?p=94935