رسانه‌های اسرائیلی عصر دوشنبه گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو ماه آینده میلادی به چین سفر خواهد کرد. این رسانه‌ها این سفر را اقدامی دیپلماتیک خواندند که ممکن است آمریکا را آشفته کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد وبسایت زمان اسرائیل اعلام کرد که در حال حاضر مذاکرات پیشرفته‌ای بین دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دفتر شی جینپینگ رئیس جمهوری چین برای ترتیب دادن اولین سفر نتانیاهو به پکن طی شش سال گذشته در حال انجام است.

مقامات ارشد به این سایت گفتند: «این سفر با هدف ارسال سیگنالی به واشنگتن مبنی بر اینکه نتانیاهو گزینه‌های سیاسی دیگری دارد، انجام می‌شود.»

آنها افزودند: «نتانیاهو نمی‌ایستد و منتظر دعوت برای بازدید از کاخ سفید نخواهد ماند، بنابراین پس از تحریمی که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال حاضر بر او تحمیل کرده، در کانال‌های موازی کار می‌کند.

یک منبع سیاسی اسرائیلی گفت: چین اخیراً به طور گسترده وارد مسائل خاورمیانه شده و نخست وزیر باید در این کشور حضور داشته باشد و منافع اسرائیل را نمایندگی کند.

چین میان ایران و عربستان سعودی میانجی‌گری کرد و دو کشور در ماه مارس روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند.

به نوشته این سایت، «برآورد می‌شود نتانیاهو از طریق نفوذ چین تلاش خواهد کرد روابط با عربستان سعودی را تقویت کند که ممکن است باعث نارضایتی واشنگتن شود.»

علاوه بر این، چین در موضوع فلسطین وارد شده و اخیرا رئیس جمهوری چین به محمود عباس (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین – که برای یک سفر رسمی در پکن بود – طرح جدید کشورش را برای صلح بین اسرائیل و فلسطین ارائه کرد.

بر اساس برآوردهای مقامات ارشد اسرائیلی، اقدام ناگهانی نتانیاهو فراتر از حد و حدود است؛ با وجود آن تا سه هفته دیگر، اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل از کاخ سفید بازدید خواهد کرد که ممکن است تصویر روابط با واشنگتن را کمی متعادل کند.

آخرین سفر نتانیاهو به چین در مارس ۲۰۱۷ بود. نخست وزیر در راس یک هیئت بزرگ اقتصادی به آنجا رفت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=83224