برخی منابع از برگزاری نشست جدید وزرای خارجه کمیته چهارجانبه سوریه، روسیه، ایران و ترکیه در حاشیه نشست فرمت آستانه در ژوئن جاری خبر دادند.

به گزارش گروه  بین الملل افتاب یزد برخی منابع آگاه در مسکو در گفت‌وگو با روزنامه الوطن سوریه فاش کردند که نشست کمیته چهارجانبه سوریه، روسیه، ایران و ترکیه در ماه جاری میلادی در سطح وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

این منابع اظهار کردند، این نشست در حاشیه نشست فرمت آستانه برگزار خواهد شد که قرار است ۲۰ و ۲۱ ژوئن جاری برگزار شود.

منابع یاد شده در ادامه گفتند، ایمن سوسان، معاون وزیر خارجه سوریه در این نشست که بر اساس نتایج آخرین نشست وزرای خارجه این چهار کشور برگزار می‌شود، به نمایندگی از سوریه حضور خواهد داشت.

شبکه خبری المیادین نیز روز دوشنبه به نقل از کورهان قراقوش، مدیر پرونده سوریه در وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که “گفت‌وگو با دمشق بخشی از دیدار چهارجانبه به میزبانی مسکو است و این دیدار در دستیابی به سازش در سوریه سرنوشت‌ساز خواهد بود”.

پیشتر مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه سابق ترکیه اعلام کرده بود که کشورش تصمیم گرفته کمیته‌ای تشکیل دهد که مسؤولیت آن تدوین دوباره نقشه راه و دستورکار برای عادی‌سازی روابط با سوریه است و این کمیته ظرف روزهای آتی برای آغاز فعالیت خود جلسه‌ای تشکیل خواهد داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا هاکان فیدان، رئیس سابق دستگاه اطلاعات این کشور را که در نشست‌های مقدماتی کمیته چهارجانبه حضور داشت، به عنوان وزیر خارجه جدید تعیین کرد.

پیش از این فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگویی مطبوعاتی فاش کرده بود که در نشست‌های اخیر کمیته چهارجانبه مذاکرات عمیق و در برخی مواقع بحث‌های تندی انجام شد و هیئت سوری هر آنچه را که به عادی‌سازی اشاره دارد، حذف و تاکید کرد، عادی‌سازی تنها می‌تواند نتیجه عقب‌نشینی نیروهای ترکیه‌ای از سوریه باشد.

همچنین المقداد تاکید کرده بود که “دمشق از گفت‌وگو با آنکارا به عنوان بهترین راه برای رسیدن به اهداف موردنظر استقبال می‌کند به شرط آنکه بر اساس احترام متقابل به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی کشورها و نیز اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگران باشد”.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82215