حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با "وانگ ایی" وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین درخصوص مناسبات چندجانبه و منطقه‌ای به ویژه تحولات اخیر فلسطین گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد حسین امیرعبداللهیان، ضمن ابراز ناخرسندی از وتوی قطعنامه ناظر بر توقف نسل‌کشی در غزه توسط آمریکا، به تلاش‌های سازنده چین در جهت ایجاد صلح و ثبات در منطقه و ضرورت ایفای نقش فعال در توقف جنگ علیه غزه اشاره کرد.

وی اظهار کرد: برای همه ما امنیت منطقه مهم است و در این راستا جمهوری اسلامی ایران رایزنی های متعددی با کشورهای منطقه صورت داده است.

وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد: دامنه جنگ در منطقه گسترش یافته و اگر حملات به غزه فوراً متوقف نشود هر آن امکان دارد یک انفجار در منطقه رخ بدهد و کنترل از دست همه طرف‌ها خارج شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه طرف آمریکایی خطر گسترش بیشتر دامنه جنگ را به درستی درک نمی‌کند. حیات نتانیاهو، متحد کاخ سفید، صرفا در استمرار جنگ و نسل‌کشی است، وضع منطقه اینگونه نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه چین نیز ضمن ابراز تأسف از وتو قطعنامه آتش بس در غزه اظهار داشت: برقراری آتش بس و ارسال فوری کمک های انسان دوستانه برای چین حائز اهمیت است.

وی ابراز امیدواری کرد: نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای ایجاد آتش بس در منطقه باشد.

در پایان طرف‌ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت روابط دوجانبه، بر ادامه رایزنی‌ها و گفتگوهای دوجانبه و تقویت همکاری‌های چندجانبه تاکید کردند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90837