در دومین روز از آتش‌بس موقت در نوار غزه و در حالی که ۵۰ روز از جنگ غزه می‌گذرد، مردم فلسطین در انتظار آزادی دومین گروه از اسیران در بند زندان‌های اشغالگران و آزادی گروه جدیدی از بازداشت شدگان نزد مقاومت فلسطین در غزه هستند. این یک روز پس از آن است که مقامات اشغالگر ۳۹ اسیر فلسطینی را که بیشتر آنها زن و کودک بودند در ازای ۱۳ اسیر صهیونیست آزاد کردند.

به گزارش گروه بین الملل افتاب یزد پس از آغاز آتش‌بس بشردوستانه در صبح روز جمعه به مدت چهار روز، اولین گروه زندانیان طبق قرارداد مبادله اسرا بین اشغالگران و حماس که با میانجیگری قطر منعقد شد، تبادل شدند.

خبرنگار روسیا الیوم گزارش داد که هزاران فلسطینی از شرق دیرالبلح، خان یونس و رفح روز جمعه پس از ۴۸ روز بمباران مداوم نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی راهی خانه‌های خود شدند.

اسرائیل کاتس، عضو کابینه اشغالگر نیز به کانال ۱۲ عبری گفت: ارتش در تلاش است تا از بازگشت ده‌ها هزار فلسطینی به شمال نوار غزه جلوگیری کند. وی خاطرنشان کرد که در شمال، وضعیت به آن وضعیتی که قبلا بود، باز نخواهد گشت.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی: حماس حدود ۲۱۵ اسیر را در نوار غزه نگه داشته است

دورون اسپیلمن سخنگوی ارتش اشغالگر گفت: هنوز حدود ۲۱۵ گروگان در غزه هستند. گزارش‌های اسرائیل حاکی از آن است که حماس ممکن است روز شنبه تعداد زیادی از کودکان گروگان را آزاد کند.

روزنامه واینت به نقل از مقامات صهیونیست نوشت که از ۱۳ گروگانی که حماس قرار است روز شنبه آنها را آزاد کند، هشت نفر کودک هستند.

رژیم صهیونیستی اسامی دومین گروه از بازداشت شدگان صهیونیست را دریافت کرد

روز جمعه، رژیم صهیونیستی فهرستی از اسامی دومین گروه از بازداشت شدگانی را دریافت کرد که قرار بود طبق توافق مبادله با حماس از نوار غزه آزاد شوند.

شبکه رسمی رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که تل‌آویو «عصر جمعه فهرستی از اسامی دومین گروه از اسیران را که از میان زندانیان در نوار غزه آزاد می‌شوند، دریافت کرد».

شبکه ۱۲ عبری نیز گزارش داد که ۱۳ زندانی صهیونیست از جمله زنان و کودکان قرار است روز شنبه آزاد شوند.  این کانال عبری اشاره کرد که انتظار می‌رود دسته دوم شامل تعداد بیشتری از کودکان باشد.

در بیانیه‌ای که دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اشغالگر منتشر کرد، آمده است: مقامات امنیتی اسرائیل در حال بررسی این فهرست هستند.

انتظار برای آزادی گروه جدیدی از زندانیان در دومین روز آتش‌بس غزه

خبرنگار روسیا الیوم افزود که با آغاز آتش‌بس میان حماس و اشغالگران در روز جمعه، تعداد زیادی اجساد مرده و تجزیه شده در چندین منطقه در نوار غزه پیدا شد.

این خبرنگار اشاره کرد که بخش زیادی از اجساد کشف شده در اثر بمباران مستمر اشغالگران، تجزیه شده و در نتیجه روزها بدون دفن در فضای باز باقی مانده بودند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی کلیپ‌های ویدئویی را منتشر کردند که اجساد کشته شدگان را در خیابان‌ها پراکنده نشان می‌داد. همچنین تصاویری منتشر شد که نشان می‌دهد اجساد کشته شدگان در بیمارستان اندونزی در شمال غزه پس از محاصره چند روزه ارتش اشغالگر و یورش و بمباران آن در بیمارستان اندونزی انباشته شده است.

تایلند می‌گوید ۲۰ شهروند این کشور همچنان در بازداشت حماس هستند

وزارت خارجه تایلند روز شنبه اعلام کرد که ۲۰ شهروند تایلندی پس از آزادی ۱۰ نفر از آنها همچنان در بازداشت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) هستند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد تایلندی‌هایی که جمعه از غزه آزاد شدند، پس از ۴۸ ساعت بستری شدن در بیمارستان به خانه‌های خود باز خواهند گشت.

روسیه دومین پرواز را ظرف دو روز برای تخلیه شهروندان خود از غزه انجام می‌دهد

وزارت امور اضطراری روسیه بامداد شنبه اعلام کرد که یک هواپیمای خصوصی ۱۰۵ شهروند روسی را که از غزه خارج شده بودند، به مسکو بازگرداند که دومین پرواز از این نوع در دو روز گذشته است.

این وزارتخانه در پستی در اپلیکیشن تلگرام اعلام کرد که این گروه شامل ۵۵ کودک با هواپیمای اجاره شده ایلیوشین-۷۶ به خانه بازگشتند. پرواز مشابهی که روز گذشته نیز ۱۰۱ شهروند روسیه را بازگرداند. در آخرین بیانیه این وزارتخانه آمده است که بیش از ۷۶۰ تن از جمله بیش از ۳۶۰ کودک به روسیه بازگردانده شدند.

۱۳۴ فلسطینی سرگردان در مصر روز جمعه به غزه بازگشتند

سرویس اطلاعات دولتی مصر از بازگشت ۱۳۴ فلسطینی گیر افتاده در مصر به نوار غزه بر اساس خواست خودشان در اولین روز آتش‌بس بشردوستانه خبر داد.

ضیاء رشوان، روزنامه‌نگار، رئیس سرویس اطلاع‌رسانی دولتی، بامداد شنبه در بیانیه‌ای که در پلتفرم فیس‌بوک منتشر شد، گفت: «در اولین روز آتش‌بس گروهی از فلسطینی‌های سرگردان در مصر بر اساس میل خود به نوار غزه بازگشتند و تعداد آنها به ۱۳۴ نفر می‌رسید.

وی افزود: روز اول آتش‌بس شاهد ورود ۲۰۰ کامیون امدادرسانی، دو دستگاه آمبولانس و تعدادی کامیون به بیمارستان‌های صحرایی نوار غزه بود که ۱۵ کامیون متعلق به بیمارستان صحرایی اردن و ۱۱ کامیون متعلق به بیمارستان صحرایی امارات با همراهی خدمه خود وارد شدند.

وی تصریح کرد: در اولین روز آتش‌بس، ۱۷ مجروح با همراهی ۱۵ نفر و ۱۲ زخمی فلسطینی که به همراه همراهان خود به امارات و ترکیه سفر کردند.

منابع پزشکی رژیم صهیونیستی: حال اسیران آزاد شده خوب است

رسانه‌های عبری به نقل از منابع پزشکی گزارش دادند که وضعیت سلامت اسرای صهیونیست آزاد شده خوب است و تا به امروز هیچ موردی که نیاز به درمان داشته باشد، گزارش نشده است.

ارتش اشغالگر و شین بت اعلام کردند که اسرای آزاد شده از غزه بر اساس قرارداد مبادله اسرا با حماس وارد اراضی اشغالی شده‌اند. در این بیانیه آمده است: یگان ویژه‌ای از نیروهای نظامی اسرائیل و نیرویی از سرویس امنیت عمومی (شین بت) افراد اسیر شده در حال بازگشت به اسرائیل را پس از ارزیابی اولیه وضعیت سلامتی‌شان در اسرائیل همراهی می‌کنند. نیروهای ما آنها را تا زمانی که به خانواده‌هایشان در بیمارستان‌ها برسند، همراهی می‌کنند.

این در حالی است که سخنگوی ارشد ارتش رژیم صهیونیستی روز جمعه گفت که نیروهای اسرائیلی از آتش‌بس چهار روزه با حماس استفاده می‌کنند تا برای مرحله بعدی عملیات خود در نوار غزه آماده شوند. دنیل هاگاری در نشست خبری گفت: ارتش اسرائیل در روزهای آتش‌بس آمادگی خود را برای مراحل بعدی جنگ تکمیل خواهد کرد.

سازمان جهانی بهداشت نسبت به سرنوشت رئیس بیمارستان الشفا ابراز نگرانی کرد

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که از سرنوشت محمد ابوسلمیه، مدیر بیمارستان الشفا در غزه که این هفته توسط اشغالگران دستگیر شد، اطلاعی ندارد و خواستار «احترام کامل» حقوق وی شد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که مدیر بزرگترین بیمارستان نوار غزه در روز ۲۲ نوامبر به همراه پنج کارمند بهداشتی دیگر در حالی که در ماموریت سازمان ملل برای تخلیه بیماران شرکت داشت، دستگیر شدند.

گریفیث: امیدواریم توقف بشردوستانه در غزه با آتش‌بس طولانی مدت دنبال شود

مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس موقت بشردوستانه در غزه به یک آتش‌بس طولانی مدت تبدیل شود.

گریفیث عصر جمعه در پستی در پلتفرم ایکس گفت: امیدوارم که این اولین روز آتش‌بس بشردوستانه روزهای بسیار بیشتری دنبال شود و منجر به آتش‌بس طولانی مدت بشردوستانه به نفع مردم غزه، اسرائیل و فراتر از آن شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89819