رئیس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) گفت: بهترین شاخص و مبنا در «مطالبه‌گری» وصیت‌نامه امام خمینی است.

به گزارش گروئه سیاسی آفتاب یزد محمدعلی انصاری در جلسه ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) یاد سید احمد خمینی، آیت الله موسوی بجنوردی و آیت الله امامی کاشانی را گرامی داشت.

وی ادامه داد: مطابق هر سال تاکید می‌کنم که فلسفه وجودی ستاد بزرگداشت امام و ستاد مراسم بزرگداشت ارتحال امام از ابتدا برنامه‌ریزی، تهیه مقدمات، آماده‌سازی و ایجاد بستر برای حضور مردم در مراسم سالگرد ارتحال امام است. طی ۳۳ سال گذشته تجربیات فراوانی بدست آوردیم و همه ساله در تلاش بودیم نقایص سال‌های قبل را برطرف کنیم.

انصاری خاطرنشان کرد: در کنار وظایف اصلی ستاد مطالبه‌گری راجع به آرمان‌ها و خواسته‌های امام امت را مطالبه کنیم. برای نتیجه گرفتن در مطالبه‌گری و ارائه یک الگوی مناسب مطالبه‌گری، بهترین شاخص و مبنا وصیت‌نامه امام خمینی است.

رئیس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) بیان کرد: این بحث از روزگاری شکل گرفت که شاهد حوادث سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مختلفی هستیم. هر حکومتی در اوج اقتدارش در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است.

انصاری گفت: اساسی‌ترین برنامه ما در سالگرد سی و چهارم امام، مطالعه و بررسی وصیت‌نامه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف است. به تعبیر رهبری وصیت‌نامه امام جامع‌ترین و کامل‌ترین منشور برنامه حکومت اسلامی بعد از امام خمینی است. ایشان همواره بر وصیت‌نامه امام تاکید کرده اند. با مطالعه وصیت‌نامه امام گویی امام زنده است و برای امور روز و جاری ایران حرف دارد. امام انقلاب را مقطعی و  محدود به جناح و گروه سیاسی نمی دانستند. تک تک مسئولان باید وصیت‌نامه را بخوانند و بگویند که کجای کار هستند.

وی ادامه داد: اگر روزی وصیت‌نامه امام در جامعه پیاده شود کشور هیچ مشکلی از مشکلات حال و آینده که امروز شاهدش هستیم را نخواهد داشت. مشکلات کشور ناشی از بها ندادن به وصیت‌نامه و مفاد مندرج در آن است. اگر امروز از رهبری بپرسیم که آیا اهداف و آرمان‌های امام در جامعه پیاده شده است پاسخ ایشان قطعاً مثبت نیست.

رییس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: در ایام سالگرد ارتحال امام در تهران و حرم مطهر جا دارد دستگاه‌های مختلف از وصیت‌نامه امام در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی صحبت کنند. ستاد بزرگداشت امام این قدرت را ندارد که در عرصه سالگرد ارتحال امام هر طور که بخواهد امام را بشناساند و هرگز چنین ادعایی هم ندارد اما از اعضای ستاد بزرگداشت امام می‌خواهم که رزومه کاری و مستند از تحقق آرمان‌های امام در بخش‌های تحت مسوولیت خود ارائه دهند.

وی با طرح این پرسش که آیا حوزه‌های علمیه به صورت مبنایی و ریشه‌ای به اصول فقه امام پرداخته‌اند و به طلاب مدارس دینی آموزش داده‌اند، گفت: یکی از رسالت‌های ما گزارش دادن از عملکرد و وضعیت خودمان در چهارچوب اندیشه‌های امام است. آنطور که باید و شاید در  راه مکتب و شناخت امام و عمل به وصیت نامه ایشان نیستیم.

انصاری در بخش دیگری از سخنانش، گفت: الحمدالله انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد اما بخشی از حوزه‌های انتخابیه به مرحله دوم رفت.

رییس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره)  ۱۴ خرداد را مصادف با ۲۵ ذیحجه و رفتن حجاج به مکه دانست.

وی گفت: امروز ملت فلسطین همچون برگ خزان از تشنگی و گرسنگی بر زمین می‌ریزند و به شهادت می‌رسند و زیر بمب‌های صهیونیست‌ها قطعه قطعه می‌شوند. مردم فلسطین امکان تامین غذا و نجات یافتن از گرسنگی را هم ندارند. بشریت حقیقتاً دچار مرگ فرسایشی شده است. حقیقت در دست جهانخواران اسرائیلی و آمریکایی به انگلیسی گرفتار شده است.

وی ادامه داد: سال آینده در مراسم بزرگداشت امام خمینی مسئله فلسطین و محرومیت مردم غزه را برجسته‌تر خواهیم کرد.

انصاری از حضور نیافتن نماینده دولت در جلسه امروز ستاد سخن گفت و افزود: حادثه سیل در استان سیستان و بلوچستان موجب شد آقای نامی که همواره به نمایندگی از طرف دولت در جلسات حضور می‌یابند، به این استان سفر کردند تا راه‌های رفع مشکلات مردم در سیستان و بلوچستان و کاهش آلام و دردهای مردم این استان را به خوبی مدیریت کند.

رییس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) گفت: از معاونت امور بانوان ریاست جمهوری درخواست می‌کنم تا مسئول کمیته امور بانوان ستاد هم تشکیل شود. حتماً حضور جدی‌تر شما موجب بهتر شدن برگزاری مراسم ۱۴ خرداد خواهد شد. با این حضور، بانوان می توانند نقش و رسالت خود در عرصه جامعه را بهتر انجام دهند تا دیدگاه امام در تکریم خانواده و بانوان فراگیرتر و بهتر درجامعه انتشار یابد.

وی تصریح کرد: در جلسه امروز پنج کمیته از جمله کمیته های استانها، بانوان، فضای مجازی و بین الملل، پیشرفت آرا و نظرات امام و اقشار به مجموعه کمیته‌های ستاد بزرگداشت اضافه شد.

انصاری شعار مراسم ستاد بزرگداشت را متاثر از شعار هر ساله مقام معظم رهبری اعلام کرد و گفت: شعار ستاد را بعد از تعطیلات نوروز در سومین نشست ستاد تعیین خواهیم کرد.

رییس ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) از امضای توافقنامه بین ستاد بزرگداشت امام و سازمان صدا و سیما برای قرار دادن زمین برای ساخت شهرک سینمایی در شهر آفتاب توسط این سازمان خبر داد.

وی ابراز امیدواری کرد که برنامه هفتم توسعه در راستای اندیشه‌ها و خواسته‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اجرایی شود.

نام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام به دستور موکد رئیس جمهور در قانون برنامه هفتم توسعه اضافه شد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=93322