بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید، اکثریت بزرگی از آمریکایی‌ها معتقدند موضوع سلامت روانی جو بایدن باعث نگرانی جدی آنها نسبت به توانایی او برای اشتغال در ریاست جمهوری است.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از پایگاه آمریکایی “ان.پی.آر”،  بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید که از سوی موسسات “ان.پی.آر/پی.بی.اس نیوز آور/ماریست” برگزار شده، ۶۲ درصد آمریکایی‌ها یک چنین نگرانی را درباره سلامت روان جو بایدن دارند؛ در حالی که ۳۶ درصد آن را به عنوان یک راهبرد مورد استفاده مخالفان این رئیس جمهور آمریکا برای کارزار انتخاباتی قلمداد می‌کنند.

در این نظرسنجی محبوبیت رئیس جمهور آمریکا به میزان اندکی نسبت به نظرسنجی مشابه در ماه گذشته میلادی معادل چهار درصد افزایش پیدا کرده و به ۴۵ درصد رسید. این نتیجه نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از مردم هستند که با وجود داشتن نگرانی جدی درباره سلامت روان جو بایدن به هر ترتیب در انتخابات به او رای خواهند داد.

۵۱ درصد از پاسخگویان این نظرسنجی درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز گفتند که نگرانی جدی درباره سلامت روان او دارند، در حالی که ۴۳ درصد گفتند یک چنین نگرانی‌ ندارند.

بایدن که ۸۰ سال سن دارد، پیرترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا محسوب می‌شود. طیف راستگرای آمریکا اتهامات بی‌وقفه‌ای را علیه بایدن از بابت هوشیاری او وارد کرده اما مساله سن بالای او باعث نگرانی دموکرات‌های هم حزب با بایدن نیز شده و آنها نگران شانس پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ به ویژه در صورت ورود ترامپ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان به این رقابت هستند.

از هر ۱۰ دموکرات، چهار نفر گفتند که سلامت روانی بایدن مایه نگرانی واقعی است. از هر ۱۰ پاسخگوی مستقل نیز هفت نفر و به طرزی قابل انتظار، از هر ۱۰ جمهوری‌خواه نیز هشت نفر این عقیده را داشتند.

این یک آسیب‌پذیری جدی است که با گرم شدن کارزار انتخاباتی باعث نگرانی دموکرات‌ها شده و در زمان هر سخنرانی، کنفرانس خبری و مناظره‌ای، نفس آنها را در سینه حبس خواهد کرد.

ترامپ که در روز انتخابات در سال ۲۰۲۴ ، ۷۸ ساله خواهد بود پنج سال پیرتر از رونالد ریگان در روز افتتاحیه دومین دور ریاست جمهوری‌اش خواهد بود. بسیاری در رابطه با ترامپ به غیر از مساله سنش، نگران تندمزاجی، دروغ‌های مداوم او و گاها سخنرانی‌های متعصبانه او هستند.

از هر ۱۰ دموکرات، هشت نفر و یک پنجم جمهوری‌خواهان گفتند، سلامت روان دونالد ترامپ مایه نگرانی واقعی است. ۴۸ درصد از مستقل‌ها هم چنین عقیده‌ای را درباره ترامپ داشتند اما این خیلی کمتر از درصد آنهایی است که همین نظر را درباره بایدن داشتند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81306