مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با تاکید بر اهمیت تداوم تعامل میان آژانس و ایران در روند احیای توافق هسته‌ای، گفت که اگر این تعامل و همکاری بد ارزیابی شود، شانس احیای این توافق به صفر می‌رسد.

به گزارش گروه بین المل آفتاب یزد و به نقل از شبکه سی‌بی‌سی کانادا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخشی از گفت‌وگو با این شبکه گفت که شانس بازگشت ایران به برجام (توافق هسته‌ای) و احیای این توافق اندک است، اما حفظ تعامل با تهران در این زمینه اهمیت دارد.

مدیرکل این نهاد بین‌المللی که ناظر بر جنبه‌های فنی اجرای برجام در ایران است، افزود: احتمال بازگشت به میز مذاکره وجود دارد، اما اگر تعامل میان ایران و آژانس بد ارزیابی شود و همکاری آن‌ها خوب نباشد، این شانس به صفر می‌رسد.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا در سال ۲۰۲۱ آغاز شد، اما پس از چند ماه مذاکره به دلیل برخی مسائل حل‌نشده با وقفه روبه‌رو شد. دولت آمریکا علیرغم ادعای آن مبنی بر در اولویت قرار دادن دیپلماسی برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران، در مدت اخیر با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، از جمله حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین-ادعایی که از سوی تهران و مسکو رد شده است-همچنین در پیش گرفتن رویکردی مداخله‌جویانه نسبت به امور داخلی ایران، می‌گوید برجام فعلا در دستور کار آن قرار ندارد.

با این وجود، مقامات ایران گفته‌اند در صورتی که شرکای غربی توافق اراده سیاسی لازم را نشان دهند، آماده نهایی کردن توافقی خوب برای لغو تحریم‌ها در مذاکرات وین هستند که در راستای منافع ملی ایران باشد.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ و در دوران دولت دونالد ترامپ با ناقص‌ تلقی کردن توافق هسته‌ای از آن خارج شد.

در ادامه این گفت‌وگو، مدیرکل آژانس بیان کرد: توافق انجام شده بین ایران و آژانس در ماه مارس سال میلادی جاری (اواخر اسفند ۱۴۰۱)، گامی در مسیر درست بود و به نفع تمام طرفین توافق هسته‌ای است که روند همکاری سازنده با ایران در پیش گرفته شود.

گروسی پیش‌تر نیز درباره سفرش به ایران در ماه مارس از گشایش‌هایی در زمینه توافق با ایران درباره مسائل پادمانی خبر داده بود.

محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این باره گفته بود « روند مذاکرات در حال پیشرفت و پیگیری است و هر روز هیات‌های فنی و کارشناسی میان ایران و آژانس در رفت و آمد و ارتباط هستند و به موقع درباره نتایج کار گزارش می‌دهیم.»

https://aftabyazdonline.ir/?p=80672