حمله تلافی‌جویانه ایران در واکنش به حملات متجاوزانه رژیم اشغالگر صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، از شامگاه شنبه تا بامداد امروز یکشنبه انجام شد. این حملات کوبنده که لرزه به تن مقامات صهیونیستی انداخته، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های انگلیسی‌زبان به همراه داشته است.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از پاسخ نیروی هوا فضای سپاه به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از مستشاران ایران در سوریه، از جمله شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد به اهدافی درون سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

در همین رابطه نشریه «اکونومیست» در گزارشی می‌نویسد که ایران با حمله تلافی‌جویانه خود به اراضی اشغالی «پیام قاطعی» را به این رژیم ارسال کرده است. البته این نشریه در قسمت دیگری از گزارش‌هایش چشم‌انداز یک جنگ احتمالی تمام‌عیار میان ایران، رژیم صهیونیستی و آمریکا را «وحشتناک» می‌خواند.

این نشریه انگلیسی تاکید می‌کند که حتی اگر حملات ایران تلفات قابل‌توجهی نداشته باشد، اما پیامدهای «عمیقی» خواهد داشت.

شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» هم در وهله اول ضمن آنکه این موقعیت را «خطرناک‌ترین» موقعیت خواند، گزارش کرد که حمله ایران به رژیم صهیونیستی «بی‌سابقه» بوده است.

این تلویزیون انگلیسی با اشاره به حمله تلافی‌جویانه ایران به رژیم صهیونیستی می‌گوید که حتی اگر تلفات کم باشد، این رژیم به دلیل حملات ایران «عمیقا آسیب‌پذیر» خواهد شد و کابینه رژیم صهیونیستی «مجبور به مقابله به مثل می‌شود.»

روزنامه انگلیسی «گاردین» هم در گزارشی با اشاره به حملات کوبنده ایران، می‌نویسد حمله تلافی‌جویانه ایران این پتانسیل را دارد که بحران غزه را به یک «جنگ تمام‌عیار» در «خاورمیانه» تبدیل کند و ایالات متحده و دیگر کشورها از جمله انگلیس را به سمت خود بکشاند. گاردین تاکید می‌کند که این «رویارویی بی‌سابقه» میان رژیم صهیونیستی و ایران باید قبل از اینکه کاملا از کنترل خارج شود، خنثی گردد.

همچنین روزنامه «فارن‌پالسی» ضمن اشاره به حملات چشمگیر و تلافی‌جویانه ایران به اراضی اشغالی معتقد است «شدت و موفقیت این حمله احتمالا تعیین‌کننده خواهد بود که آیا این حمله به یک درگیری منطقه‌ای افزایش می‌یابد یا خیر؛ حمله‌ای که می‌تواند شامل ایالات متحده نیز شود.»

روزنامه «دیلی‌تلگراف» چاپ انگلیس هم علاوه بر اینکه حملات ایران را «قدرتمند و ویرانگر» توصیف کرد، هشدار داد که این حمله به «سناریویی وحشتناک درخصوص جنگی تمام‌عیار میان ایران و اسرائیل دامن می‌زند و هم‌چنین احتمالا پای آمریکا و انگلیس هم به این جنگ احتمالی کشیده شود.»

این روزنامه انگلیسی خاطر نشان کرد که حملات تلافی‌جویانه ایران بدین معناست که رژیم صهیونیستی و غرب اکنون در موقعیت «نامعلوم و فوق‌العاده خطرناکی» قرار دارند.

روزنامه «دیلی تلگراف» هم‌چنین در گزارشش تاکید کرد که «حمله جسورانه و طراحی‌شده» ایران نشان از بازدارندگی تهران در مقابل تل‌آویو دارد، اما می‌تواند جنگی تمام‌عیار را به دنبال داشته باشد.

خبرنگار تلویزیون «بی‌بی‌سی» در قدس هم ضمن آنکه عملیات ایران علیه صهیونیست‌ها را «شبی بسیار بلند و لحظه‌ای خطرناک» توصیف کرد، گفت: «حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل تشدید تنش در منطقه را به دنبال خواهد داشت.»

در ادامه روزنامه «لس‌آنجلس‌تایمز» بیشتر به پیامدهای احتمالی عملیات ایران پرداخته و با نوعی هشدار به «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا می‌نویسد: «یک درگیری گسترده‌تر در منطقه، تلاش‌های دیپلماتیک با هدف کاهش تنش‌ها و آزادی اسرا را متوقف می‌کند. هم‌چنین می‌تواند حمایت‌ها از جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری برای مردمی که هفت ماه است از جنگ خسته شده‌اند، کاهش دهد.»

«نیک روبرتسون» خبرنگار سی‌ان‌ان هم با اشاره به شدت حملات ایران به رژیم صهیونیستی و وضعیت آسمان‌های اراضی اشغالی اذعان کرد: «من تاکنون چنین چیزی را در آسمان‌های این جا ندیده‌ بودم.»

روزنامه «فایننشال‌تایمز» در رابطه با حملات پهپادی و موشکی ایران به تل‌آویو نوشت: «حمله ایران، منطقه را در پرتگاه یک جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر قرار می‌دهد که به نظر می‌رسد کسی واقعا آن را نمی‌خواهد.»

روزنامه «واشنگتن‌پست» در مطلبی با اشاره به اظهار نظرات برخی مقامات می‌گوید: «مقامات امیدوارند که هرگونه حمله بین ایران و اسرائیل کوتاه و محدود خواهد بود و دیگر قدرت‌ها را جذب نخواهد کرد؛ اما آنها واقعا نمی‌دانند چه چیزی در پیش است.»

این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: «اسرائیل تحت تهدید دائمی حمله موشکی زندگی می‌کند، بنابراین این یک تهدید منحصر به فرد نیست و اسرائیل و ایران سال‌هاست که جنگ مخفیانه به راه انداخته‌اند اما برای اسرائیلی‌ها، این یک لحظه شوم تلقی می‌شود.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه شنبه عملیات «وعده صادق» را با رمز «یا رسول الله(ص)» اجرا کرد و با ده‌ها فروند موشک و پهپاد، اهدافی را با موفقیت در داخل سرزمین‌های اشغالی مورد اصابت قرار داد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=94508