خراسان جنوبی محمدمهدی اسماعیلی-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (۱۳ آبان) از موزه شهید رئوفی فرد در بیرجند بازدید کرد.

به گزارش گروه فرهنگی آفتاب یزد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سفر ۲ روزه خود به خراسان جنوبی بحث بازدید از موزه شهید رئوفی فرد در بیرجند و دلجویی از خانواده این شهید گرانقدر را در دستور کار خود قرار داده بود که یکی از موزه محله های خراسان جنوبی محسوب می شود.

این موزه به تدبیر خانواده در محل منزل شهید رئوفی فرد دایر شده و مدال‌ها، درجه‌ها، لباس‌ها و لوازم شخصی شهید خلبان رئوفی فرد در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

زنده یاد خلبان شهید محمدحسین رئوفی فرد در مهرماه ۱۳۳۴ متولد شد، دوران تحصیل را با موفقیت باتمام رساند و در سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده افسری هوانیروز شد.

وی دوران خلبانی را با بهترین درجات گذراند و در زمره خلبانان طراز اول هوانیروز قرار گرفت، در زمان حکومت نظامی رژیم پهلوی در اصفهان به پشتیبانی مردم پرداخت.

شهید رئوفی فرد جزو خلبانانی انتخاب شد که قرار بود چهار شهر بزرگ ایران را بمباران کنند اما شبانه فرار کرده و به آغوش خانواده پناه آورد و توسط رژیم ستمشاهی و غیاباً به اعدام محکوم شد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، به امر امام خمینی (ره) دوباره به ارتش بازگشت.

امیر خلبان شهید رئوفی فرد، بعد از انقلاب، داوطلبانه مأموریت های زیادی در نقاط مختلف کردستان انجام داد. وی در غائله کردستان و هنگام عزیمت به بانه و سردشت – ۱۰ اسفند ۱۳۵۸ – با هلی کوپتر کبری پیشاپیش سه هلی کوپتر دیگر در پرواز بود که با شلیک گروهک های داخلی مورد هدف قرار گرفت.

پیکر پاکش که ۴۲ روز در ارتفاعات برفی مانده بود، در ۲۳ فروردین ۱۳۵۹ توسط مردم محلی کشف و پس از شناسایی به زادگاهش منتقل و سر مبارک این شهید پس از ۶ ماه توسط همرزمانش به جسم مطهرش ملحق شد.

گفتنی است؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سفر به خراسان جنوبی در جمع مردم مومن و ولایتمدار بیرجند در راهپیمایی یوم الله ۱۳ آبان به سخنرانی خواهد پرداخت.

افتتاح خانه فرهنگ بیرجند

به گزارش ایسنا خانه فرهنگ بیرجند امروز (۱۳ آبان) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر استان به بهره‌برداری رسید.

عملیات اجرایی ساخت خانه فرهنگ استان از سال ۹۰ آغاز شده و مساحت این پروژه ۲ هزار مترمربع و در ۴ طبقه است.

پس از ۱۲ سال در دولت سیزدهم با اعتباری که در دور اول سفر رئیس جمهور به استان خراسان اختصاص یافت، تکمیل و افتتاح شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه برای بازدید و افتتاح چند طرح‌ همچنین حضور در برنامه‌های مختلف به مناسبت هفته فرهنگی خراسان جنوبی وارد بیرجند شد و در آغاز این سفر دو روزه از پروژه نیمه تمام تالار بزرگ شهر بیرجند که عملیات اجرایی آن سال ۱۳۹۰ شروع شد و هفت درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بازدید کرد.

حضور در نشست هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی استان، دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان حوزه قرآن و مسجد، بازدید از نمایشگاه هفته فرهنگی استان و شرکت در مراسم اختتامیه هفته فرهنگی خراسان جنوبی از دیگر برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین روز این سفر دو روزه بود.

همچنین دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، افتتاح خانه فرهنگ، بازدید از موزه شهید رئوفی‌فرد، بازدید از نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان استان و حضور در راهپیمایی ۱۳ آبان از برنامه‌های اسماعیلی در دومین روز سفر به بیرجند است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=88783