خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: قطعا برنامه هفت ساله توسعه بدون کار و تلاش پی در پی و بدون تولید مبتنی بر علم و بدون تعریف دقیق راهبردها و اجرای درست به نتیجه نخواهد رسید.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن ابوترابی‌فرد در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی بیان کرد: ریاست جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۸ خردادماه با الهام از سیاست‌های کلی ابلاغی، برنامه هفتم توسعه، لایحه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. سند برنامه یکی از مهم‌ترین اسناد بالادستی و ابزارهای نظام تدبیر به منظور اداره خردورزانه امور و اجتناب از رفتارهای ناهماهنگ و سلیقه‌ای و فاقد مبنا به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: این سند مهم تبیین کننده نقش راه قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی کشور برای دستیابی به رشد اقتصادی بالا و پایدار از طریق ایجاد هماهنگی میان ارکان مختلف نظام بوده و از این زاویه دارای جایگاه بسیار محوری است.

وی اظهار کرد: از آموزه‌های وحیانی به خوبی استناد می‌شود که موفقیت انسان و جامعه بشری در حیات اجتماعی و فردی و تحولات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیازمند هدف گذاری دقیق، برنامه ‌ریزی صحیح و اجرای درست برنامه‌ها و راهبردهای اثرگذار است. اگر در حیات فردی، خانوادگی و اجتماعی هدف مشخصی را تعیین نکنیم و برای دستیابی به آن برنامه و راهبرد درستی تعریف نکنیم قطعا به نتیجه نخواهیم رسید.

ابوترابی فرد یادآور شد: در آیات قرآن در سوره یوسف به دو برنامه هفت ساله با هدف رشد اقتصادی بالا و پایدار و تولید صادرات محور اشاره شده است. قرآن کریم به خوبی جایگاه برنامه اجرایی و کارآمد را معرفی کرده است. در برنامه‌های هفت ساله‌ای که حضرت یوسف این پیامبر الهی برای رشد جامعه مصر ارائه کرد چندین نکته مشهود است. دانش قابل اتکاء و به هنگام، درک درست و دقیق از تهدید و فرصت، آینده نگاری و آینده سازی و تمرکز بر مساله اصلی و اولویت اساسی جامعه که متاسفانه در برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته می‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه تصریح کرد: حضرت یوسف بر یک اصل کلیدی متمرکز بود با آنکه پیامبر الهی بود و برای تحول فرهنگ و فکر جامعه مصر مسئولیت بر عهده داشت و بنا بود از یک کشور مشرک یک جامعه موحد بسازد، اما تمرکز خود را بر رشد اقتصادی گذاشت. باید در مدرسه قرآن زانو زد و از این کتاب وحیانی درس آموخت. حضرت یوسف با اشراف به این حقیقت که اجرای برنامه نیازمند ارتقاء حکمرانی و توانمند سازی نهاد دولت است برنامه هفت ساله کامل و جامعی را تهیه کرد.

وی بیان کرد: قطعا اگر نهاد دولت و قوای سه گانه توانمند و کارآمد نباشند و از هماهنگی لازم برخوردار نبوده تحقق اهداف برنامه ممکن نخواهد بود. حضرت یوسف زمینه افزایش کارایی نهاد دولت و دستگاه اجرایی وقت را فراهم کرد برای همین برنامه وی به نتیجه رسید. دو راهبرد اساسی، خروجی محور و نتیجه‌گرا برای تحقق هدف رشد اقتصادی پایدار، تلاش و کار مستمر برای افزایش تولید دانش بنیان به‌شمار می‌رود. اقتصاد جامعه مصر مبتنی بر کشاورزی بود. حضرت یوسف یک برنامه هفت ساله‌ای ارائه کرد و کار و تلاش پی در پی بدون وقفه را در آن محور قرار داد.

وی در ادامه تاکید کرد: برنامه هفت ساله هفتم توسعه بدون کار و بدون تلاش و بدون تولید مبتنی بر علم و بدون تعریف راهبردها و اجرای درست توسط مجموعه حاکمیت و ملت قطعا به نتیجه نخواهد رسید. راهبرد دومی که در کنار تولید حداکثری حضرت یوسف بر آن تاکید داشت مصرف حداقلی بود. اگر ما ۲۰ درصد از گازی که استخراج می‌کنیم و با هزینه سنگین و فناوری پیچیده به نقاط مختلف کشور هدایت می‌کنیم به صادرات تخصیص دهیم با یک تحول جدی در برنامه هفتم روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: ما باید نگاه مبتنی بر مصرف را به نگاه مبتنی بر تولید و خلق ثروت و انباشت سرمایه تبدیل کنیم. ما نیازمند تغییر در ریل حکمرانان و بدنه جامعه هستیم. در برنامه هفت ساله دوم حضرت یوسف یک بازار بزرگ در برابر ثروت انباشته شده ایجاد شد. کاروان‌ها از کشورهای مختلف برای تجارت به مصر می‌آمدند. اقتصاد مبتنی بر تولید و صادرات محور راه برون‌رفت از مشکلات و دستیابی به قدرت اقتصادی مطلوب است. امیدوارم ملت و دولت و حکمرانان همگی دست به دست هم داده و شاهد یک اتفاق بزرگ در تحقق برنامه هفتم توسعه باشیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین بیان کرد: سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین دارای آثار و دستاوردهای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تعیین کننده‌ای است که تحویل آن فرصت مناسبی را می‌طلبد. اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی در آمریکا در تحلیل این سفر می‌نویسد روسای جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین سفرهایی داشتند اما چشم‌انداز استراتژیک این دیدار متفاوت است. چین، روسیه و ایران در سال ۲۰۲۳ تلاش می‌کنند از نفوذ غیرقابل مناقشه آمریکا جلوگیری کنند.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: رئیس جمهور ایران با نگاه به این تحول و بهره‌برداری درست از آن به منطقه سفر کردند و در ادامه می‌نویسد ونزوئلا به مرکزی برای حرکت انقلاب ایران در نیمکره غرب تبدیل شده است. این سفر از ابعاد مختلف نیازمند تحلیل است و بنده در فرصتی مناسب در تحلیل سیاست خارجی دولت سیزدهم مطالبی را مطرح خواهم کرد.

وی اظهار کرد: نکته‌ دیگری که شایسته است به آن اشاره کنم عقلانیت نسبی غرب در رویارویی با جمهوری اسلامی ایران است که در این روزها در رسانه‌ها گفت‌وگوهای عملیاتی میدانی در کشورهای اروپایی مشاهده می‌شود. خدمت ملت عزیز باید عرض کنم که این جایگاه اقتدارآفرین و این ظرفیت استثنایی جمهوری اسلامی در منطقه و فرامنطقه دستاورد مقاومت، استقامت و هوشیاری ملت بزرگ ایران و جامعه علمی، دانشگاهی و حوزوی و پیشگامان عرصه سیاسی و اقتصادی کشور است که تحت رهبری مبتنی بر دانش و اراده اقتدارآفرین و خلل ناپذیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به دست آمده است. همانطوری که پیروزی ملت بزرگ ایران بر استبداد شاهنشاهی و پیروزی افتخارآفرین در دفاع مقدس دستاورد ملت بزرگ ایران تحت رهبری امام بزرگوار بود. در سایه این عقلانیت، دانش، ایمان باید به دستاوردهای موثر کشور احترام گذاشت و به ادامه این روند استحکام بخشید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه بیان کرد: حوزه دیگری که نیازمند است به صورت گذرا به آن اشاره کنم بحث مربوط به هفته قوه قضاییه است. در ایام شهادت معمار متفکر و هوشمند دستگاه قضایی نوین ایران آیت‌الله شهید بهشتی و یاران و همرزمان پرافتخار ایشان هستیم. قوه قضاییه در قانون اساسی از اصول ۱۵۶ تا ۱۷۴ دارای نقش بی‌بدیل و استثنایی در نظام حکمرانی اسلامی است. استقلال قوه قضاییه در نظام جمهوری اسلامی ایران تمام و کامل است و این دستاورد بسیار استثنایی به شمار می‌رود. چهره‌های هوشمند دانشگاهی و چهره‌های برجسته قضایی تصریح می‌کنند که هیچ‌گونه دخالتی از سوی دستگاه‌هایی اجرایی در قوه قضاییه در عمل ممکن نیست و این سرمایه بزرگی به شمار می‌رود.

ابوترابی فرد ادامه داد: هفته قوه قضاییه فرصتی برای بازاندیشی اقدامات انجام شده در طول یک سال گذشته و تدبیر نقشه راه برای آینده این حوزه می‌باشد. اقدامات انجام شده در سال گذشته توسط مسئولان قضایی به ویژه ریاست قوه قضاییه حکایت از مدیریت کارآمد ناشی از بینش عمیق و آینده‌نگری دارد. امروز عملکرد دستگاه قضایی برای دستیابی به افق بالاتر و اصلاح کاستی‌های موجود در درون قوه و افزایش رضایت‌مندی مردم مورد قبول نخبگان دانشگاهی و صاحبان اندیشه در این حوزه است.

وی در ادامه با اشاره به ارائه برنامه هفتم توسعه به مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از جمله مسائلی که در سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه مورد تاکید قرار گرفته و همه مسئولان باید به آن توجه داشته باشند واقعی کردن منابع و مصارف دولت و فراهم آوردن زمینه رشد پایدار و بالا، شفافیت درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی، شفافیت بدهی‌های عمومی دولت، ایجاد تحول در نظام مالیاتی با رویکرد تبدیل مالیات به منبع اصلی بودجه جاری دولت، تک رقمی شدن تورم طی برنامه پنج ساله، تقویت رویکرد اقتصادمحور در سیاست خارجی، حفظ ارتباط ذخائر و منابع آبی، تحول در نظام اداری و اصلاح ساختاری آن با رویکرد افزایش نقش بخش خصوصی، اقتدار نظام جامع تامین اجتماعی و تحکیم نهاد خانواده و رفع موانع رشد و شکوفایی جامعه بانوان کشور می‌باشد.

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: عملیاتی کردن سیاست‌های یاد شده که در لایحه برنامه هفتم به صورت شفاف به آن پرداخته شده است در وهله اول نیازمند اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور است. انضباط مالی و مدیریت دقیق منابع و بودجه‌ریزی براساس عملکرد، اصلاح و شفاف سازی بدهی و معوقات دولت و شرکت‌های دولتی، تعیین تکلیف طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه تمام، تخصیص راهبردی منابع از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود. تا اصلاح بودجه ریزی شاهد انضباط کامل درآمدها و هزینه‌ها خواهیم بود کسری بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۰۴ هزار میلیارد تومان بوده است و در حوزه‌های دیگر هم این کسری وجود دارد. با برنامه ‌ریزی عملیاتی و مدیریت دقیق مصارف و منابع این کسری بودجه به حداقل خواهد رسید. امیدواریم که دولت و مردم در این راه دست به دست هم داده و در تحقق اهداف پیش بینی شده در این برنامه موفق شوند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82909